Минималната работна заплата догодина вероятно няма да бъде увеличена, а ще запази сегашния си размер от 340 лв.
Такива са намеренията на финансовото министерство засега, съобщили експерти пред "Преса".

Възможен е и компромисен вариант - да има повишение, но да бъде не повече от 360-370 лв. Причината за това са мрачните прогнози за икономическия ръст догодина от 0,8-1%, обявени от финансовия министър Владислав Горанов.

Преди няколко месеца КНСБ поиска минималната заплата да се вдигне на 400 лв. Но вече изглежда като мираж дори повишение до 380 лв., каквото беше заложено в тригодишната бюджетна прогноза на служебния кабинет. Работодателските организации от своя страна поискаха замразяване на размера на 340 лв. Окончателното решение ще бъде взето при подготовката на закона за държавния бюджет за 2015 г.

Междувременно ръководството на КНСБ е настояло за нова политика по доходите и нов механизъм за определяне на минималната заплата на неофициална среща с вицепремиера и социален министър Ивайло Калфин. Този механизъм предвижда тя да бъде в диапазона 45-55% от средната (364-445 лв.) и размерът й да не пада под линията на бедността от 286 лв. след приспадането на личните осигурителни вноски (12,9%) и подоходния данък от 10%. Сметките обаче сочат, че ако минималната заплата остане 340 лв., работникът ще получава реално едва 266,53 лв.

Още при първия кабинет "Борисов" синдикатите поискаха формула на минималната заплата по обективни критерии - по подобие на швейцарското правило за пенсиите, но това срещна съпротивата на тогавашния финансов министър Симеон Дянков.