На 6 май православната църка чества празника на Св. Георги Победоносец. Отбелязваме Деня на Храбростта и празника на Българската армия.

Св. Георги е покровител на войнството, овчарите и стадата. Според преданията той е римски войник, християнин.

Роден е в Кападокия (днешна Турция) в християнско семейство. Баща му е служил като офицер в римската армия, майка му е от Лида, Палестина, където се връща като вдовица с малкия си син.

Младият Георги следва пътя на баща си и постъпва на служба в армията, където се проявява като добър войник и бързо се издига във военната йерархия. По това време е разпределен в Никомедия и служи в личната гвардия на Диоклециан.

Той издава едикт за систематично преследване на християните в цялата империя. На Георги е заповядано да вземе участие в преследванията, но вместо това той се обявява за християнин и критикува решението на императора.

Разяреният Диоклециан нарежда Георги да бъде подложен на мъчения и да бъде екзекутиран като предател през 303 г. Тялото на свети Георги е погребано в Лида.

Скоро след това християните започват да го почитат като мъченик за многото чудеса, които извършил след смъртта си като небесен воин и закрилник.

Едно от чудесата на св. Георги се е случило в древната малоазийска област Пафлагония*, която е известна с преданията, свързани с Георги Победоносец. Припомняме историята за пленения от български войници** пафлагониец, принуден да слугува в дома на богат българин.

Един ден, докато носил съд с вода към втория етаж на къщата, младежът изневиделица бил грабнат от св. Георги на кон и бил отнесен в родния си град в Пафлагония, където родителите му отслужвали панихида, тъй като мислили сина си за загинал.

Това е онзи малък човек с кана вода в ръка, който седи зад св. Георги на коня и е изобразен на някои икони.

Във всички епархии на Българската православна църква се отслужва празнична Света Божествена Литургия. Празнуват и всички именници - Георги, Герго, Гергана, Геро, Гюрга, Гето, Гецо, Гоце, Гуга и др., като посрещат гости в домовете си.

Военният парад ще започне в 10.00 часа на 6 май на площад "Княз Александър I" в София. Командващ парада е командирът на Военновъздушните сили генерал-майор Цанко Стойков. При изпълнението на Националния химн по време на парада ще бъдат изпълнени 20 артилерийски салюта. В 12.00 часа пред сградата на Администрацията на президента на Република България ще бъде извършена тържествена смяна на караула.

Честването на Деня на Храбростта и празника на Българската армия в София ще започне на 6 май от 9.00 часа с водосвет на бойните знамена пред паметника на Незнайния воин.

През тази година във Военния парад в София на 6 май ще участват до 1200 военнослужещи от Въоръжените сили, както и три самолета МиГ-29 и три вертолета - един Ми-17 и два "Кугър", от състава на Военновъздушните сили.

Националният военноисторически музей (НВИМ) ще посрещне своите посетители на празника на Българската армия и Ден на храбростта 6 май с вход свободен от 10.00 до 18.00 часа за постоянната хронологична и външна експозиция. Фотоизложба, посветена на историята и традициите на отбелязването на Гергьовден в армията, ще бъде представена специално за празника.

Пътуването с парния локомотив 16,27 от Горна Оряховица до Трявна е не само туристическо преживяване, то е шоу на колела, в добавка с подвижен музей-царски вагон и още един исторически вагон, който е сцена на творчески музикален проект.

Возенето ще е шоу, вдъхновено от всичките 372-ма Георги в Българските държавни железници. На две гари по трасето предстои музикална програма от местни фолклорни състави, а с пристигането в Трявна, всички пътници се вливат в големия фестивал в града. Учениците от специализираното училище по дърворезба ще бъдат първите посрещачи на композицията. После всички пътници ще се отправят към града, където ги очаква тричасова тревненска фиеста.