Днес почитаме Светите Апостоли Петър и Павел, едни от най-видните ученици на Иисус Христос, наречени стълбове на християнската църква.

Свети Петър, Симон преди да стане ученик на Исус и апостол, бил рибар. Името му означава „камък".

Пътешества, за да проповядва Христовото учение, което в края на живота му го отвежда  в Рим. Бил разпънат на кръст в Рим по времето на император Нерон, на гроба му по-късно построили храма "Свети Петър" - един от най-големите в Европа.

С името му тясно е свързано това на Апостол Павел,  първоначално Савел от Тарс, възпитан в духа на консервативния иудаизъм.

Получил Божието откровение по пътя за Дамаск и станал Павел, което означава "смирен". Той е считан за Апостол на любовта заради химн, в който се казва: " Щом любов нямам, нищо не съм."

Павел бил посечен с меч.

Двамата Апостоли обикновено са представени заедно като държат в ръцете си макет на църква.

 Апостол Петър се изобразява често и с ключове в ръце, символ на думите, казани му от Иисус Христос: "И ще ти дам ключовете на царството небесно и каквото свържеш на земята, ще бъде свързано на небето. И това, което развържеш на земята, ще бъде развързано на небето."

Петровден народът ни свързва винаги с жътвата, с младите животни и първите плодове - ябълки петровки, както и с големите Петровски събори по села и градове.

Обредите и ритуалите, които се извършват на този ден, предпазват от огън и пожари.

Празнуват Петър, Павел, Камен, Петя, Павлина и Полина.