Изявлението на финансовия министър Владислав Горанов, че данъците в България били изключително ниски, ме шокира. В изказването си министър Горанов директно нареди на новоизбраните кметове в цяла България да увеличават данъците във всички общини. Той дори си позволи да ги заплаши, че който не вдигне налозите, няма да може да разчита на финансова помощ от държавата.

Това се казва в официална позиция на депутата от Обединени патриоти Славчо Атанасов.

Бюджет 2020 залага най-голям ръст на данъците от граждани

Бюджет 2020 залага най-голям ръст на данъците от граждани

При заплаха от рецесия правителството ще преследва нулев дефицит

Призовавам новоизбраните колеги да не се поддават на това внушение и в никакъв случай да не увеличават данъците на общините си. И това не е само мое мнение.

Нобеловите лауреати по икономика Ангъс Дийтън (за 2015 г. ), Естер Дюфло и Майкъл Кремър (за 2019 г.), които изследват проблемите на потреблението, бедността и социалната защита в световен план, са на мнение, че най - много до две години светът отново ще изпадне в сериозна икономическа криза.

Същото предрича и икономическият съветник на двама американски президенти Джоузеф Стиглиц. Те категорично подчертават важността на потреблението за развитието на икономиката. Колкото повече свободни средства има у хората, които те да могат да похарчат, толкова по-добре е за бизнеса. И тази зависимост изисква по време на криза данъците да се намаляват реципрочно, а не да се увеличават.

Бюджет 2020 е предкризисен

Бюджет 2020 е предкризисен

Какъв е смисълът да имаме стабилен бюджет, когато при него ще продължим да копаем дъното, нападна Румен Гечев

Когато данъчната тежест върху семействата и бизнеса намалее, те ще разполагат с по-голям ресурс, който отново ще се завърти в икономическия оборот. Така работните места ще се запазят и ударът на кризата ще бъде по-поносим за цялото общество.

В нашата ситуация това е още по-актуално, защото ние сме държавата с най-ниски доходи и най ниско потребление. Повишаването на данъците ще бъде груба грешка, каквато направи и Симеон Дянков преди 8 години. Той, подобно на Горанов сега, нареди на кметовете да увеличават и последствията от това бяха фалирали общини, които държавата трябваше спешно да спасява. Като кмет на Пловдив тогава, аз отказах да направя това, напротив, намалих пловдивските данъци и така се превърнах в черната овца за ГЕРБ. Но времето показа, че съм бил прав.

Ултиматумът на министър Горанов ще доведе до свиване на потреблението, оборотите на фирмите ще паднат, бюджетите на семействата ще се свият, хората ще обеднеят повече и ще консумират все по-малко, което е смъртоносно за всяка една икономика, а много от фирмите веднага ще преминат в сивия сектор или ще фалират. Всички ще загубят от такова повишаване на данъците, категорични са световните икономисти.

И е доста странно дясно - центристко правителство да предприема лява данъчна политика на увеличение. Защото във всеки учебник по икономика, високите данъци се считат за класически ляв инструмент на управление. Затова министърът малко ми напомня на френската кралица Мария-Антоанета с нейната реплика: "Като няма хляб, да ядат пасти". Ако г-н Горанов толкова държи да повтори грубата грешка на Дянков, да беше обявил това си намерение още преди изборите. Така щеше да е честно и почтено пред всички избиратели.

Припомняме, че в интервю за Нова Телевизия, министър Горанов намекна, че е нелогично общините да понижават местните данъци и такси, а същевременно да искат пари от правителството. Той обърна внимание, че съществена част от общините са избрали възможно най-ниските данъчни ставки, а с тях няма как да се поддържа и развива инфраструктурата. В интервюто Владислав Горанов не потвърди, че кметовете избрани от листата на ГЕРБ възнамеряват да увеличават налозите.

Горанов: Държавата не харчи нито лев преизпълнение на приходите

Горанов: Държавата не харчи нито лев преизпълнение на приходите

Ако кметовете намалят данъците, да не се обръщат към държавата, отсече министърът