Микровълновите печки, GPS-ът, дроновете, изолирбандът, персоналният компютър - това е само кратък списък на неща от ежедневието, които водят началото си от военни изследователски лаборатории. Тяхната двойна употреба - както във военната, така и в гражданската сфера - е известна в отбранителните среди като "военно-гражданска симбиоза".
Днес, когато Европа е напът да отпусне мащабно финансиране за своя отбранителен сектор и да обърне тенденцията на десетилетия на пренебрегване на отбраната, надеждите са, че континентът ще може да се възползва от същата военна изобретателност, за да подобри слабите си производствени резултати, пише "Политико" в свой анализ по темата.
Вече се работи по европейски проекти, съперничещи по мащаб на американските - от континентални противоракетни щитове до съзвездия от сателити в ниска орбита, които могат да заменят все по-ненадеждната Starlink на Илон Мъск.
Очакванията са, че в крайна сметка всички тези инвестиции ще доведат до технологични иновации, които ще се прехвърлят в гражданската икономика, ще повишат производителността и ще се изплатят сами.
Но реалистично ли е това - или е илюзия? Безспорно е, че в краткосрочен план икономическият натиск ще е неизбежен и ще изисква съкращения в други сектори.
"Става дума за това да харчим повече и по-добре", заяви генералният секретар на НАТО Марк Рюте в реч в началото на годината, като призна дългогодишните оплаквания на Вашингтон, че Европа не прави достатъчно за собствената си сигурност. Въпреки че две трети от страните членки на НАТО вече отговарят на изискването за 2% от БВП за отбрана, според него това е "все още крайно недостатъчно".
Рюте очевидно ще получи каквото иска. Европейската комисия отвори вратите за военни разходи в размер на 800 милиарда евро. Успоредно с това Германия - най-голямата икономика на континента - обяви инвестиционен план за трилион евро за модернизиране на армията и ремонт на инфраструктурата.
Робо-войни
Там, където отива публичното финансиране, следва и частният сектор - и вече се появява нова вълна от отбранителни компании, готови да отговорят на нуждите на Европа.
Лоик Мужол е предприемач в отбранителната сфера с дълбоки семейни корени във военната индустрия. Баща му е работил по ядреното възпиране във френския флот, а самият той прекарва девет години в отбранителна компания, преди през 2022 г. - след руската инвазия в Украйна - да съоснове собствената си компания Comand AI.
"Никога няма да можем да произвеждаме повече от стратегически противник като Китай", казва Мужол, изпълнителен директор на базираната в Париж Comand AI. "Трябва да можем да водим операции 10, 100 пъти по-ефективно от тях. Това е началната точка на Comand AI."
Той твърди, че е разработил платформа, базирана на изкуствен интелект, която може да тълкува заповеди, да създава последователности от задачи и да анализира терен - с цел значително ускоряване на реакциите на бойното поле. "С Comand AI един офицер може да свърши работата на четирима", казва той.
Засега компанията е изцяло фокусирана върху отбраната, но според него технологията има и граждански приложения - например за навигация на роботизирани доставки или за защита на частни компании от координирани кибератаки.
Нови космически надпревари
Залагането на нови изобретения в ръцете на компании като Comand AI или европейски сателитни и противоракетни инициативи е риск. Историята показва, че е възможно - но няма гаранции.
"Военните разходи са били важен двигател на технологичния напредък в САЩ", казва Крис Милър, професор в Университета Тафтс и автор на книгата "Чип война: Борбата за най-важната технология в света". "Министерството на отбраната често финансира основни изследвания и прототипи, които впоследствие се реализират от частни фирми в граждански технологии с глобално въздействие - като чипове, GPS, дисплеи."
Изследване на Института в Кил, публикувано преди Мюнхенската конференция по сигурността през февруари, изчислява, че производителността в Европа може да нарасне с 0,25% за всеки 1% от БВП, инвестиран в отбранителни изследователски дейности.
"Има все повече доказателства, че големите технологични пробиви, особено в изчислителната техника, произхождат от научноизследователска дейност, започнала по време на космическата надпревара", казва Итън Илцецки от Лондонското училище по икономика и съавтор на изследването.
Състезателният характер на войната и екзистенциалният залог стимулират ефективността и иновациите. Макар ЕС днес да не иска да повтаря опита с поредна Тридесетгодишна война, именно съперничествата в ранномодерна Европа поставят основите на нейното технологично превъзходство през XVIII и XIX век.
"Съществува стимул да сме на челото на технологичния прогрес - дори да го изпреварваме", казва Илцецки.
От плугове към мечове
Плановете за засилване на отбраната в Европа вече предизвикват критики, особено от левицата, която предупреждава, че съкращенията в социалните разходи ще засилят популизма.
"Военните разходи вече не подлежат на фискални ограничения, докато социалните помощи и платеното родителство са под ножа", пишат икономистите Том Кребс и Изабела Вебер в коментар за Project Syndicate. "Това неминуемо ще засили недоволството."
Правителството на Лейбъристката партия във Великобритания вече даде сигнал - обяви съкращения в социалните помощи за 4,8 милиарда паунда, докато увеличава военния бюджет с 2,2 милиарда.
Разбира се, има и положителни ефекти. Военните разходи ще дадат краткосрочен тласък на икономиката - приходите на отбранителните компании ще растат, ще се откриват нови производствени работни места, а заплатите ще се върнат обратно в икономиката. Според Даниел Крал, водещ икономист в Oxford Economics, мащабът на инвестициите може да помогне на Европа да излезе от застоя чрез растеж, движен от вътрешното търсене.
Но производството на оръжия и бомби се брои в БВП, докато няма дългосрочна производителност от мини, които просто лежат в земята, или гаубици, покрити с брезент. Те може да гарантират сигурността, но приносът им към крайните икономически резултати е трудно измерим.
А това е проблем, тъй като плановете за превъоръжаване ще се финансират основно чрез нов дълг. А държавният дълг вече е висок, което в дългосрочен план може да нанесе щети на икономиката.
Дилеми на избора
Един от начините за справяне с проблема е "по-умно инвестиране". За да задържи максимална стойност в Европа, ЕС ще трябва сам да разработва продукти, които в момента купува от САЩ - без да влошава отношенията с протекционистката администрация във Вашингтон. Повече от половината от европейските военни поръчки отиват към американски фирми.
Френският президент Еманюел Макрон призова правителствата да заменят ракетите Patriot и изтребителите F-35 с европейски алтернативи като SAMP/T и Rafale. Брюксел открито подкрепя местната индустрия като част от усилията за превъоръжаване.
Но страни от фронтовата линия като Полша и Финландия поставят акцент върху непосредствените нужди - дори това да означава покупки от САЩ, Южна Корея или Израел.
"Балтийците виждат огъня, Централна Европа - дима, а останалите не виждат нищо", казва европейски дипломат, пожелал анонимност.
В момента твърде голяма част от европейските отбранителни разходи отиват при утвърдени, бавни национални гиганти. В контраст, докладът на Илцецки описва как Министерството на отбраната на САЩ насърчава конкуренцията чрез паралелно възлагане - купувайки оръжейни системи от няколко компании, за да стимулира съревнование. Тези обществени поръчки често са с отворени параметри и не облагодетелстват утвърдените играчи.
Такива търгове "достигат до по-широк кръг фирми - по-малки, по-млади, ориентирани към технологии ... [и] водят до повече патенти и двойни приложения", се казва в доклада от Кил.
Затова около 16% от военните разходи на САЩ отиват за научноизследователска и развойна дейност, в сравнение с едва 4,5% в Европа. Това помага на американските компании да запазят технологичното си предимство и увеличава шансовете да създадат нещо полезно и за гражданския сектор.
За да успее в дългосрочен план, всяко координирано усилие на ЕС за превъоръжаване ще трябва да отвори повече пространство за нови играчи - по-гъвкави и технологично напреднали, казва Дан Брезниц, експерт по иновационни политики в Университета на Торонто.
"Трябва да можеш да нарушиш статуквото", казва той. "Трябва да приемеш, че ще се появят нови играчи. И някои от тях ще се превърнат в новите гиганти. А това, честно казано, не съм сигурен, че ЕС умее да прави."
bozia-ivanov
на 22.05.2025 в 12:54:58 #18На нелепите булгаристанци—русофоби няма да опонирам,към психичноболните и инвалидите трябва щадящо отношение(до момента на появата разбира се на санитарите с усмирителните ризи).Но некои пресни данни. През 2024 г.в Германия са закрити над 196 хил. предприятия – с 16% повече от тия в 2023 г.За това се говори в публикуван в сряда, 21 май, съвместен доклад на немския Център за изследване на икономиката на Европа (ZEW) и кредитната компания Creditreform.Това са числа доближаващи се тези след кризата 2008—2009 г. Руската икономика благодарение на 17—те пакета санкции ,въведени от колективното западло ,през 2023 г. има ръст на БВП 4,3%,а за 2024 г.,4,1%…..
rising.red
на 22.05.2025 в 09:39:32 #17Алабалника е надминал себе си тук! Толкова глупост на едно място е трудно дори да си представиш! Топ образец за евротъпанар!
oxoo
на 22.05.2025 в 00:51:04 #16ПП заготовка е това,което влагаш като материал бе сульо,с пчела съм ти дал пример,дано да си жив с твоя принтер от собствените си ла.йна, да си правиш тоалетна хартия и обратно!
oxoo
на 22.05.2025 в 00:44:08 #1512 Глупако,един апарат не е само от смола и пластмаса,той има и двигател и ред други неща,като си толкова отворен,защо не си направиш батерии или фотоволтаици с 3-дето ти,дето не може и да ти изтрие гъзето!Простащината няма край,тръгнал тоя,поредният глупак с мечката дренки да яде!
torbalan
на 21.05.2025 в 22:54:26 #14Ще ядеме пушки и патрони…
alabala654
на 21.05.2025 в 13:09:02 #13"заготовка" за 3D принтер...
Боже какъв глупак
alabala654
на 21.05.2025 в 13:07:14 #12Глупако, аз лично имам 3D принтер и много добре знам как работи и какво му трябва
Ти статията чете ли я изобщо?
Не виждаш ли че наред с производството се говори и за AI и софтуер? Знаеш ли какво изобщо е това?
Какви шлосери, какви заварчици те гонят..? Очевидно е че и хабер си нямаш за какво говориш ама тръгнал ръси мозък
Не е истина какви плиткоумници коментират тук
oxoo
на 21.05.2025 в 12:10:20 #11Ти изобщо знаеш ли какво е производство,виждал ли си такъв принтер,нали трабва и материал,заготовки да го кажа бе"умнико"от нищо ли се"принтира",ако изобщо знаеш какво представлява тоя процес,една пчела да го из.сере и трябва нектар и прашец!Тъпанари,колкото щеш....и деца вече с принтери "правят"!
alabala654
на 21.05.2025 в 11:59:37 #10#9 - Глупако, дронове се правят с 3D принтери. Какви стругари, какви 5лв са ти в кухата глава. За софтуера да не говорим колко са необходими стругарите
Не е за вярване какви малоумници се изказват
oxoo
на 21.05.2025 в 11:29:56 #9iliev_72 е прав,ние внасяме стругари от вън,а ще развиваме върхови технологии,производството на каквото и да е свързано с мрежа от много и различни производства,съответно и предприятия,трябва да имаш база,най-важното кадри на които да разчиташ,другото е ала-бала,тинтири-минтири!
alabala654
на 21.05.2025 в 09:59:44 #8Копейките отново блеснаха с ум – всяка идея, която не идва от Кремъл, автоматично се обявява за "глупост". Дори когато става дума за икономически модел, който може да засили сигурността и индустрията на собствената им държава. Национален интерес? Не им е приоритет. По важно е какво ще кажат в Москва. Където Кремъл мълчи – копейката пищи. А където Европа действа – копейката реве
ensiferum
на 21.05.2025 в 09:42:51 #7Приятели, сега ЗА или ПРОТИВ сме българската военна индустрия да работи и да се развива. и ЗА или ПРОТИВ сме да инвестираме в българската армия? Кое е патриотично
rosstrollnadzor
на 21.05.2025 в 09:41:28 #6До iliev_72 на 21.05.2025 в 09:04:34 До колкото ми е известно Европейската индустриална база произвежда абсолютно всичко , от пирони до сателити !! И е водеща в колкото се сетиш отрасли по света !! Би ли споделил какво те кара да мислиш , че е слаба ?!
iliev_72
на 21.05.2025 в 09:29:33 #5А ти се оказа дирник
power
на 21.05.2025 в 09:14:07 #4Блядката алиев_72 била и икономически експерт ! Ти да видиш !
iliev_72
на 21.05.2025 в 09:04:34 #3ЯВно въобще нямаш идея как работи индустрията ! Това горе са пълни глупости ! За да имаш силна военна индустрия трябва да имаш такава която е цивилна ! Ще ти дам един пример ! Докато през ВСВ съюзните не разрушават завода за лагери в Германия нищо не се променя ! И тогава и сега военната индустрия се основава на такава цивилна ! Нямаш ли цивилна индустрия всичко друго са пълни глупости !
rosstrollnadzor
на 21.05.2025 в 08:54:47 #2До mtl1 на 21.05.2025 в 08:08:57 Кое са глупости ?! руZZийският военен бюджет ли ?! Поднебесният военен бюджет ли ?! Това са държави искащи да затрият континента ни ... Дългосрочно го търсят този ефект !! Защо те да могат да харчат по 7-8% от БВПто си за да атакуват съседни на тях държави , а тук да не можем 4-5% за отбрана на нас и на съюзниците ни ?! Интересно разсъждаваш ...
mtl1
на 21.05.2025 в 08:08:57 #1Това са глупости. Тези дето се водят по примера на Украйна ще последват съдбата на Украйна. Това е за "дроно-въдите".. На времето Хитлер се е пробвал да възроди Германия на база военното производство и знаем докъде докара нещата. Макрон и цялата тая боклук-върхушка ще бъде изметена.