Броят на онкоболните в страната нараства, като за съжаление спада и възрастовата граница и вече имаме пациенти на по 20 години.
Това заяви доц. Константа Тимчева - председател на новоучредената Българска асоциация по медицинска онкология (БАМО).

Основните цели, които са си поставили съучредителите, са повишаване квалификацията на специалистите в тази област и обучаването на студенти и подготовката на специализанти.
Доц. Тимчева подчерта, че в момента в България проблемът с обучението на студентите е огромен, тъй като няма катедра по медицинска онкология.

От Асоциацията вече са набелязали и основните си искания, които ще бъдат представени пред различните институции. Те ще настояват за промяна в остойностяването на настоящите клинични процедури и коригиране цената на клиничната пътека, която в момента е оценена на 475 лв. Според специалистите, цената трябва да бъда около 600 лв.

„Ние ще предложим и въвеждането на още една клинична пътека - за лечение на усложнения от химиотерапия и на тежко болни, като ще защитаваме стойности от порядъка на 600 лв.", добави още доц. Тимчева.
Тя обясни още, че с Лекарския съюз вече имат уговорка за въвеждането на продължителното медицинско обучение, което изисква няколкомесечна подготовка и полагането на определените тестове.

Председателят на БАМО засегна и проблема със списъците с чакащи за химиотерапия, като изтъкна, че основният проблем е легловата база. По думите й, той може да бъде решен с откриването на нови отделения и със създаването на условия в болниците за работа на химиотерапевтичните отделения.

„В клиниката по химиотерапия приемаме по над 6 хиляди души годишно, като разполагаме едва с 30 легла и 9 лекари", обясни още доц. Тимчева. В цялата страна има 13 отделения по химиотерапия, 12 диспансера, които предлагат подобно лечение.

Съществува проблем и с лъчелечението, но той не е свързан толкова с легловата база, колкото с апаратурата. Стига се до парадокса болен, който отива да се оперира, да трябва да си записва дата и за лъчелечение, като в момента се дават дати вече за февруари следващата година.

Относно медикаментите за лечение на онкоболни доц. Тимчева подчерта, че има нови медикаменти, които трябва да влязат в позитивния списък и такива, които не са достатъчно като количество, но има и недоразумения в разпределението, които също трябва да се коригират.

На учредяването на Асоциацията водещи онколози и химиотерапевти представиха и първия български учебник по медицинска онкология, който е от 860 страници и струва 30 лв.

Доц. Тимчева беше категорична, че страната ни имала крещяща нужда от издаването на подобен учебник, а информацията в него е насочена предимно към химиотерапевти, специализиращи онколози и студенти по медицина.