Разследващи полицаи от ГДБОП провалят и саботират разследването на дейността на фирма „Агромах“. Това става ясно от становище на зам. главния прокурор Борислав Сарафов, разпространено от пресцентъра на прокуратурата.

Припомняме, в началото на март – след операция на прокуратурата и ГДБОП, започна разследване на дейността на фирма „Агромах“ за укриване на данъци за 14 млн. лв. Фирмата участва в строежа на някои от сериозните инфраструктурни обекти у нас.

В деня на операция от офиса на фирмата бяха иззети близо 1 млн. евро, като същия ден бяха разпитани и редица свидетели, показанията на които категорично подкрепяха обвинителната теза, припомня Сарафов.

Съдът настръхна срещу зам. главния прокурор

Съдът настръхна срещу зам. главния прокурор

Магистратите обвиниха Сарафов, че уронва престижа на съда

Повод за становището му са медийни публикации, които информират за искова молба срещу Сарафов на един от разследващите от ГДБОП. Искът е за 30 хил. лв. и е за непозволено увреждане. Причината – Ценова (полицаят от ГДБОП, б.р.) е била обиждана и заплашвана от Борислав Сарафов в кабинета му, пише в петък „Капитал”.

Според данните, оповестени от зам. главния прокурор, разследващите полицаи Любомила Ценова и нейните колеги са започнали по своя инициатива, без да съгласуват действията си с наблюдаващия прокурор, преразпити на част от свидетелите по делото, в които последните променят първоначалните си показания на 180 градуса – от такива, подкрепящи обвинителната теза, в такива, които очевидно я подкопават.

Установи се, че самите свидетели са били доведени за преразпит от бивш разследващ полицай от ГДБОП и настоящ служител в една известна софийска адвокатската кантора (освободен от ГДБОП поради съмнения за корупция). Любопитна подробност е, че този бивш полицай и единият от екипа разследващи са близки приятели, което само по себе си не е лошо, стига да не пречи на работата на последния. За съжаление обаче очевидно пречи, коментира Сарафов.

Следващият „любопитен“ момент, по думите му, от дейността на разследващите полицаи беше една странна молба от лице, в която същият заявява желанието си да бъде разпитан, претендирайки че иззетите 1 млн евро са негови. Без да се докладва тази молба на наблюдаващия прокурор, разследващият полицай Ценова е провела разпит на лицето, в което последният посочва, че тази огромна сума кешови пари е лично негова (без да уточни откъде я притежава, платил ли е данъци върху нея и т.н..), като я е предоставил на собственика на фирма „Агромах“, за да я съхранява, тъй като свидетелят нямал вяра нито банките, нито пък на трезорите. В разпита си въпросният свидетел заявява и желанието си 1 млн евро да му бъдат незабавно върнати.

Толкова нагъл и брутален опит за „финт“ не бях срещал в 22 - годишната си практика на следовател и прокурор, като го считам за обиден не толкова към прокуратурата, колкото към всички трезвомислещи български граждани, които желаят в страната ни да има правосъдие, а сенчестата икономика и укриването на данъци да останат само спомен от прехода, се казва в становището на зам. главния прокурор.

В крайна сметка, изтъква Сарафов, очевиден беше извода, че въпросният бивш разследващ полицай е направил своеобразен мост между адвокатската кантора, където работи понастоящем, и разследващите полицаи от ГДБОП, които работят по почти всички ключови дела в страната.

Последвало е инициирано от Сарафов служебно съвещание, на което той кани директора на ГДБОП Ивайло Спиридонов и неговия заместник, отговарящ за разследването - Стефан Джолев.

По молба на зам. главния прокурор Спиридонов кани и тримата разследващи полицаи, на които беше възложена работата по делото, за да бъдат изслушани техните аргументи за изключително нелогичните им действия по разследването.

Съвещанието се е провело на 13 май в кабинета на Сарафов, като освен полицаите от ГДБОП, на него са присъствали завеждащ отдел „Специализиран“ във ВКП Юлиана Петкова, прокурорът от ВКП Мариана Станкова, административният ръководител на АСП Даниела Попова и наблюдаващият прокурор по делото „Агромах“ Томи Наков от Специализирана прокуратура.

Именно на база този разговор полицаят от ГДБОП Ценова внася иска си срещу Сарафов.

Крайно време да бъде преустановена практиката да се провалят дела заради некадърно и недобросъвестно разследване, типичен пример, за което е конкретният казус, изтъква в заключение Борислав Сарафов.