Инициативата "Правосъдие за всеки" ще сезира президента Румен Радев и Народното събрание за грубата политическа поръчка за възобновената процедура по избор на нов главен прокурор. Това обяви адвокат Велислав Величков от "Правосъдие за всеки" на пресконференция в БТА на тема "Спиране на процедурата по избор на главен прокурор - правни възможности и политическа воля".
Велислав Величков настоя президентът да отправи питане до Конституционния съд (КС) за тълкувателно решение на параграф 23 на Закона за изменение и допълнение на Конституцията, с който да попита имат ли правно значение и правна норма текстовете и дали автентичната воля на законодателя е била не просто съдебният и прокурорски съвет, а сегашният персонален състав на ВСС да не провежда избор за нов главен прокурор и за председател на ВАС.
"Сега много ясно ще си проличи кой вдига лозунги за политическо влияние, кой само говори, че определено лице в държавата прави опит да завземе цялата власт и кой се интересува от опазване на държавните институции от противозаконна интервенция и на държавността. Ако в Народното събрание не могат да се събрат 48 подписа и не го подкрепят, обслужват Делян Славчев Пеевски. Ако президентът не отправи питане до КС, за да бъде последователен, горе-долу ще означава същото", категоричен бе Велислав Величков. Той добави, че ще се види открито кой играе в отбора на Пеевски и кой не.
Велислав Величков очаква да има театър с избора на нов главен прокурор с няколко човека, за да може да бъде избран вече новия определен главен прокурор.
Ако мерките, изброени от Величков ,не проработят, от инициатива "Правосъдие за всеки" ще атакуват и избора на нов главен прокурор пред Венецианската и Европейската комисия с акцент опасностите пред съдебната власт и обявяване на граждански протести.
Велислав Величков изтъкна още, че има опити за подчиняването на определена личност и еднолично управление в съдебната власт чрез нерегламентирано влияние в съдебната система. Величков запита има ли политическа воля да се спрат опити за овладяване на съдебната система и тя да се използва за частни цели?
Велислав Величков настоя процедурата по избор на нов главен прокурор да бъде спряна с аргумент, че този ВСС избрал Георги Чолаков за председател на ВАС и Иван Гешев за главен прокурор. Този състав на ВСС, който скоро ще навърши 2 години, откакто е изтекъл мандатът му, при него има липса на интегритет и липса на необходимите нравствени качества, разкритикува Величков. "Изборът за нов главен прокурор е предопределен, защото само трима или шестима членове на ВСС ще могат да предлагат кандидатури, защото министърът на правосъдието няма да предлага кандидат за нов главен прокурор", предупреди той.
Велислав Величков смята, че е определен човекът, който да стане главен прокурор - в "едни други сгради на едни бели покривки". Дали ВСС спазва закона тук има ясен отговор - ако ВСС спазваше закона, трябваше вече да е окомплектовал съдийската колегия, която работи с намален състав, като не се открива избор от професионалната квота. ВСС умишлено работа в намален състав в нарушение на закона, подчерта той.
Величков добави, че ако ВСС е спазвал закона, е трябвало да открие и процедурата по избор на нов председател на ВАС - мандатът на сегашния председател на ВАС Георги Чолаков приключва през ноември месец. "За главен прокурор откриваме процедурата, а за председател на ВАС не може", ядоса се той.
Адвокат Емил Георгиев напомни как се стигна до рестартиране на процедурата по избор на нов главен прокурор. Той посочи, че е имало три обосновани позиции от страна на съдии за възобновяване на процедурата - това са Олга Керелска, Атанаска Дишева и от председателят на Върховния касационен съд (ВКС) Галина Захарова, а всички останали са били на мнение, че няма пречка при възобновяването на процедурата по избор на нов главен прокурор. Впоследствие се прие и времеви график - следващите дати, на които ще заседава ВСС са от 19 септември до 10 октомври, като в тези 4 последователни заседания могат да се направят предложения за нов главен прокурор. Това могат да направят поне 3 членове на съответната колегия - прокурорската колегия или министърът на правосъдието. До 24 октомври кандидатите следва да представят концепциите си и те са приели съответно да бъдат кандидати.
Според адвокат Георгиев пленумът на ВСС може да спре процедурата по избор на нов главен прокурор. Останалите възможни лица или групи от лица, които могат да сезират Конституционния съд са 48 народни представители, президентът или пленум на ВСС, или общото събрание на колегиите на съответните върховния съдилища на ВКС и на ВАС.
Адвокат Емил Георгиев посочи още, че е налице предпоставка за правен спор и сезиране на КС да тълкува дали наличието на разпоредби в Конституцията, останали незасегнати, могат да препятстват процедурата по избор на нов главен прокурор. КС може да бъде сезиран още сега, докато процедурата е в ход и ако се стигне до избор на главен прокурор, последната дума със своя указ има президентът Румен Радев, категоричен бе адвокат Георгиев, според когото малките камъчета могат да обърнат колата.
"Ако президентът реши да бъде последователен, може да върви по тази пътека, но по-правилно е докато тече процедурата по избор на нов главен прокурор, Конституционният съд да се произнесе", коментира адвокатът.