Близо до Солун е регистриран трус с магнитуд 5,2 по Рихтер.
Земетресението е станало в 19:03 ч. Епицентърът е бил на десетина километра в морето от град Неа Мудания на полуостров Халкидики.
Огнището е разположено на дълбочина 15,9 км, според Атинския институт по геодинамика.
Все още не се съобщава за нанесени щети, уточни ЕРТ.
След силния трус е регистриран вторичен от 3,7 по Рихртер. След него имало и още няколко труса от около 2 по Рихтер.
#Σεισμός αναφέρθηκε από τους χρήστες της εφαρμογής Ανιχνευτής Σεισμών σε απόσταση 7χλμ από το #Θεσσαλονίκη, Ελλάδα. 9 αναφορές σε ακτίνα 47χλμ. Κατεβάστε την εφαρμογή https://t.co/QcCpKBhRV7 για να λαμβάνετε ειδοποιήσεις σε πραγματικό χρόνο pic.twitter.com/uKWeQv3Ew4
— Earthquake Network (@SismoDetector) November 3, 2024
Приблизително 5 минути по-късно последва второ земетресение със същия епицентър с магнитуд 4,2 по Рихтер, писа "Та Неа".
Сеизмологът Герасимос Пападопулос посочи, че "земетресението може да е било с магнитуд 5,2 по скалата на Рихтер и е било последвано от по-слаби вторични трусове, но все още е твърде рано да се твърди, че това е бил основният трус. Трябва да изчакаме поне 24 часа, за да направим категорични заключения."
В същото време той посочи, че "земетресението е станало в район, който не се отличава с висока сеизмичност, което означава, че ако се погледне историята, няма силен трус. Но ние не знаем със сигурност какъв размер земетресение може да даде този район".
От своя страна сеизмологът Костас Папазачос, който говори пред Open, заяви, че "всички земетресения са повърхностни. Това е район с ниска сеизмичност, в миналото не са регистрирани големи трусове".
Той уточни, че "земетресението е в морето, но близо до сушата. Сеизмичните движения в този район, в западната част на Халкидики, са били доста значителни. Със сигурност от Потидея до нос Палиури е било разтърсено доста силно".
В заключение той каза, че "в епицентъра е имало няколко субземетресения преди четири дни и днес, преди днешното земетресение, което е било усетено тук, в Солун. Районът е с ниска сеизмичност, най-големият разлом е в района, където свършва първият ръкав на полуострова.
Манолис Скордилис, професор в Солунския университет "Аристотел", заяви пред ThessToday.gr, че това е неизвестен разлом, който в миналото не е предизвиквал земетресения над 6 по Рихтер.
"Това е разлом, който вероятно се активира на определени интервали от време, за които не знаем дали са давали големи земетресения в миналото", каза той и заяви, че "земетресения с такъв магнитуд могат да се случат, както във всяка точка в Гърция".