Кредиторите на козметичен завод „Ален мак" са поискали от патентните ведомства да бъдат прекратени правата върху пет марки на дружеството. Става въпрос за детския шампоан „Кря-кря", избелващия крем „Ахромин", пастата за зъби „Поморин", кремът за бръснене „Каро" и боята за коса „Импресия".

Според данни на електронните регистри правата над част от тези марки се държат от офшорната компания VVPP Investment, която е регистрирана в Лихтенщайн. У нас тя се представлява от Иван Иванов, който е патентен експерт и консултант. Офисът на българското представителство на VVPP Investment е в София. Иванов също така е президент на фирмата IP Consulting Ltd.

По време на процедурата на обявяване на Ален мак" в несъстоятелност, една от свързаните й фирми - „Ален мак - България", е упълномощила VVPP да оперира с въпросните марки козметика за срок от 10 години. В момента компании на територията на Украйна и Русия, както и на някои страни от ЕС, произвеждат продукция с марките „Ахромин", „Поморин", „Каро", „Импресия" и „Кря-кря", като по този начин потенциалните печалби на предприятието се пренасочват към офшорката, съобщава Дарик.

Към момента 97 души са съкратените в „Ален мак", като част от тях са завели дела чрез юриста на КТ „Подкрепа" - Пловдив Христо Даскалов. Според Иван Балталийски, също работещ към синдиката, интерес представлява само земята и марките на завода.

Пенсионно осигурителна компания „Доверие", която обяви предприятието в несъстоятелност, е назначила синдик. От ръководството са обещали на работниците да започнат работа на ишлеме, но вече втори месец няма никакви резултати. Изготвени са списъци на желаещите да поемат смени, ако се намерят фирми, с които „Ален Мак" да работи.