Намалено е количеството на черната мида и рапана в Черно море. Това установиха учени от Института по рибни ресурси-Варна, които проучват Черно море. Целта им е да установят екологичния статус, разпространението и запасите на нерибни ресурси със стопанско значение, съобщиха от Министерството на околната среда и водите.

Първоначалните данни от изследвания на два вида черната мида и рапана до 35 м дълбочина показват намалени количества. Открити са екземпляри с малки размери, както и зони с празни черупки от черна мида, което според специалистите е показател за намаляване на запасите от двата вида в изследвания район.

Експедициите на учените са в изпълнение на проект „Повишаване на капацитета за изследване и управление на морски нерибни ресурси в Черно море“ (ECRAMON). Той се финансира от програма BG02 на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство.

Учените от Института са обучени за работа с най-нов софтуер за обработка на данни и моделиране на екологични процеси. Той е доставен специално за проекта. С него ще се определи актуалното биологично състояние на мекотелите в определени зони пред българския черноморски бряг и ще се предвиди бъдещият им екологичен статус.

Към момента се обработват данни, получени от изследвания и при по-голяма дълбочина. Те ще дадат възможност да се направи цялостен анализ на развиващите се процеси. В резултат на проучванията ще бъдат разработени мерки, с цел взимането на най-добри решения при управлението и използването на нерибните ресурси в Черно море.

По-рано днес научноизследователският кораб „Oceanic Endeavour" акостира на Морска гара във Варна във връзка с предстоящи проучвания в Черно море. Плавателният съд за сеизмични проучвания е построен през 2008 година в Норвегия. Корабът има дължина 106.6 м, широчина 26.6 м, газене 9.6 м, плава под флага на Панама.