Полша иска от Европейската комисия да намери решение и механизъм за контрол и последващ транспорт за украинския износ на зърно.
В писмото до комисията ще бъде отправен призив за предприемане на "всички възможни мерки, включително квоти и защитни мита", за да се ограничи вносът на украинско зърно в Полша и други съседни държави.
Полша е готова да подкрепи транспорта до Африка, но трябва да следим и ситуацията на пазара в Полша, заяви в четвъртък говорителят на правителство Пьотр Мюлер, цитиран от Der Standard.
Фермери както у нас, така и в Полша, протестират от дни, оплаквайки се, че износът на евтино украинско зърно е довел до рязък спад на цените. Това се случва няколко месеца преди началото на жътвата и има опасения, че зърното в складовете няма да може да се подмени и съответно да се поеме вътрешното производство от тази година. Българските производители говорят директно за внос.

Зърнарите протестират и след срещата си с Радев
Според тях с 20 пъти се увеличил вносът към България
След началото на войната Полша и други страни от региона предлагат помощ за транзита на украинско зърно към трети страни, тъй като Русия блокира търговските пътища по море още в началото на войната. Но последващият транспорт се оказа проблем.
От Комисията заявиха, че помощта вече е на разположение на страните, граничещи с Украйна, и че работата продължава. Комисията е наясно с последиците от увеличения внос от Украйна на пазара на ЕС, като в момента се говори и за повторно въвеждане на мита за някои стоки от Украйна.
Украинско зърно се изнася и по договорения коридор под контрола на Русия и през Черно море от три пристанища, потокът от кораби обаче остава затруднен. Черноморската инициатива за износ на зърно беше постигната с посредничеството на ООН и Турция през юли миналата година и в момента тече второто удължаване на срока.
Somebodyelse
на 01.04.2023 в 18:06:45 #11Квачка, пазара е голям, ама родните фермери искат да продават на високи цени в България. Не искат да си мръднат задниците да търсят купувачи в Европа.
Ачката
на 01.04.2023 в 13:41:35 #10Аха, и сите фермери на протест...щото голям пазара, а?
Стига сте се излагали ,ве пичове! Включете ги малко тия глави преди да пишете глупости.
Somebodyelse
на 31.03.2023 в 21:33:47 #9Ачката на 30.03.2023 в 22:57:29 #4 Жорка.... Жалкото е, че в резултат фалират нашите фермери. Зърното не е дълготрайна стока, а ние явно нямаме къде да го изнасяме. ------ Верно ли бе тъпака няма къде ? Пазара на ЕС с 350 милиона потребители е широко отворен за зърното ! Няма мита , няма забрани! Нямалао къде ?? Баси и тъ'пизма подлого на ционизма
Ачката
на 31.03.2023 в 18:08:11 #8Опачето пак сра в устата на родното.
ГоУем патриот, разбирач и евроGейатлантик.
halo
на 31.03.2023 в 17:24:16 #7Храчката на бойна линия.
Опако
на 31.03.2023 в 03:38:17 #6Я, в човката, дрисливи руски солташаци! Първо, никой не задължава земеделците да сеят точно жито! Ако се оплакват от спада на цената, очевидно е, че става въпрос за местния пазар, защото цената пада у нас. Винаги могат да го изнесат на по-добра цена, а ако не ги бива в производството на жито, ми да сеят царевица иили друга култура! Истината е, че селяните ни са некадърни и алчни, продават на завишени цени, защото си нямат хал хабер нито от производство, нито от модерно селско стопанство!
europe
на 30.03.2023 в 23:25:43 #5Френда, Ти що не се конкурираш? Ами само простотии пишеш. На Окрайна им дават стотици милярди помощи безвъсвратно и не са в Европа. С тях ли да се конкурираме?
Ачката
на 30.03.2023 в 22:57:29 #4Жорка....
Жалкото е, че в резултат фалират нашите фермери. Зърното не е дълготрайна стока, а ние явно нямаме къде да го изнасяме. Нямаме и такова главоломно потребление на зърнени култури. Липсват зеленчуци, но тях никой не ги субсидира и никой не ги произвежда у нас. Затова един Бг домат лятото е 5лв., а турския и гръцкият им аналог е 2лв. Ако гледахте новините с протестите......ами прави са хората! И явно цената няма как да падне, защото скъпо произведеното не може да му се свали цената - то има себестойност - ток, ресурси, суровини, работна ръка.......
georgi-zapryanov
на 30.03.2023 в 22:15:12 #3#2
Ачката
на 30.03.2023 в 21:35:47 #2Фермери както у нас, така и в Полша, протестират от дни, оплаквайки се, че износът на евтино украинско зърно е довел до рязък спад на цените. ---------------------------------- Ти да видиш! В житници като България и Полша - украинско зърно! В гладна Африка - НЕ!
Интересно защо?
Африка няма пари за "евтиното украинско зърно"?
Или Украйна няма с какво друго да плати за доставеното оръжие.......
friend
на 30.03.2023 в 20:43:12 #1Нашите производители на зърно получават субсидии от ЕС, а след това продават нашето зърно извън България. Цената на житото у нас остава по-високо от тази в целия ЕС. Не знам защо тогава да не внасяме жито от Украйна или от други места??? нали ние си плащаме с нашите пари. Нека нашите производители на жито да се конкурират и с украинците... нали е пазар. Същото става и с доматите. Сега ги внасяме от Турция и Гърция, като цената им постепенно пада. През лятото държавата налага да спре вноса на турски домати и цената им веднага се вдига двойно. Като не можем да се конкурираме в областта на земеделието поради климатични особености, то нека се конкурираме в други области.Пример - Финландия.