Китай ще подобри своите зони за свободна търговия и ще проучи инвестиционни споразумения с други страни. Това каза китайският премиер Ли Цян във вторник (местно време), цитиран от "Ройтерс".
Той добави, че отварянето е "задължително" за борба с нарастващия еднополюсен модел в световен мащаб.
По време на церемонията по откриването на годишно Китайско международно изложение за вносни стоки той заяви, че като част от тези усилия Китай допълнително ще разшири достъпа на чуждестранни инвестиции до сектори като телекомуникациите и здравеопазването.
Той също така каза, че властите са уверени, че Китай ще постигне тазгодишната цел за растеж, като каза, че има много положителни развития в икономиката, показващи благоприятна перспектива. Властите също имаха на разположение фискални и монетарни инструменти, добави той.
Вносът на Китай се забави рязко през 2024 г., тъй като втората по големина икономика в света е изправена пред силен дефлационен натиск поради слабото вътрешно търсене и дългогодишната криза на пазара на имоти. Търговските търкания със Съединените щати и Европа също ескалираха.
Изложбата за внос беше открита от президента Си Дзинпин през 2018 г., за да подобри акредитива на Китай за свободна търговия и да противодейства на критиките за търговския му излишък с много страни.
Тази година участниците варират от L'Oreal до Siemens, а организаторите казват, че близо 3500 изложители от 152 държави и международни организации взимат участие. Сред чуждестранните лидери, присъстващи на церемонията по откриването, са министър-председателите на Малайзия и Словакия.
На миналогодишния панаир бяха подписани "предварителни" сделки на стойност 78,4 милиарда щатски долара, съобщиха по-рано неговите организатори.
Опако
на 06.11.2024 в 03:43:23 #4В момента, Китай е успял да се докопа само до машини за производство на 7-9 nm чипове. Тайван и Западът са на 2-3 nm технология вече и забраниха износът на машини за този размер на чипове за Китай. Но китайците икономически и финансово са тясно обвързани със Запада, отварянето им е само лицемерно и чисто пресметливо - докато не си сменят фашисткият тоталитарен режим сдемократичен, те ще продължават да се държат като престъпници.
alabala654
на 05.11.2024 в 16:24:40 #3Чафе, твоето твърдение пренебрегва няколко важни фактора за реалното състояние на китайската икономика и нейната зависимост от Запада. Ето някои простички факти: Независимо от „порастването“ на китайската икономика, тя все още силно зависи от износа си за ЕС и САЩ – двата най-големи и платежоспособни пазара в света. И докато Китай разработва и внедрява свои технологии, достъпът му до глобалните вериги за доставки и най-модерните технологии е критичен за неговото развитие, особено в области като полупроводниците и авиационната индустрия, където продължава да изостава значително. Да, Китай се развива технологично, но огромна част от използваните технологии в страната са все още западни патенти, без които китайският технологичен напредък би бил значително ограничен. Дори за напредъка в космоса и за проекти като 5G Китай разчита на чуждестранни технологии и материали, които не може да произведе самостоятелно в достатъчно количество и с нужната ефективност. Това, което наричаш „истерия“, всъщност е защитна реакция срещу китайския модел, който продължава да нарушава правата на интелектуална собственост и е базиран на авторитарен подход към икономиката. Много западни държави, особено след пандемията, осъзнаха колко рискова е зависимостта от Китай и вече работят за диверсификация на доставките, като прехвърлят производства към други азиатски държави като Виетнам и Индия. Това е стратегически ход, който Китай не може да спре и който реално намалява зависимостта на Запада от китайските производства. Нека не забравяме, че китайската икономика в момента е под сериозно напрежение. Растежът се забавя, безработицата сред младите хора е рекордно висока, а огромни сектори като недвижимите имоти са в криза. Ако западните поръчки и инвестиции в Китай намалеят значително, това ще има сериозни последствия за китайската икономика и социална стабилност. Казано накратко, идеята, че Китай „ще помете Запада“ е силно преувеличена. В реалността, икономическите зависимости са взаимни, но Китай е далеч по-уязвим в този модел. Западът има далеч повече алтернативи и реално може да прехвърли своите производства към други страни, докато Китай все още няма толкова мащабни и платежоспособни алтернативни пазари.
chafeto
на 05.11.2024 в 15:16:28 #2SuperMario Ти явно си проспал последните 20-ина години. Преди толкова време тезата ти би била актуална, но днес е доста вехта. Гениалната доктрина на Кисинджър за Китай. Предоставя се на Китай достъп до производство на нискотехнологични стоки, ако Китай се откъсне от СССР. Така хем за китайците има бачкане , хем Западът си има евтина работилница. Е да, ама Китай в един момент "порастна" и вече не иска да прави само пластмасови будилници за 2$. Днес Китай има собствени високи технологии, космическа програма и т.н. и както е тръгнало ще помете всеб по-деградиращия запад. Ако тезата ти все още беше актуална, нямаше да има такава западна истерия. Време е да се събудиш и да осъзнаеш каква е новата реалност.
SuperMario
на 05.11.2024 в 07:03:18 #1..."Китай се отваря икономически към света" ----- Китай са само една световна фабрика за производство на стоки поръчани от западната цивилизация - стоки, които се произвеждат в заводи (фабрики) построени и собственост на най големите западни концерни! Никак не е случайно, че Запада измести построи именно в Китай най вредните си за природата производства - САЩ и ЕС си предпазват природата и въздуха чист от химикали унищожаващи флората и фауната им! По тази причина Западната цивилизация изнесе най вредните си химически производства в Китай! А няма да коментираме, че Китай нямат нито един ПАТЕНТ за най важните производства на електроника и хай тек технологии... Жълтурите неистово се нуждаят от това да КРАДАТ технологиите и патентите от заводите (фабриките) на западните бизнеси! Затова е и тоя голям мерак на жълтурите да се "отварят" икономически към света - за да накарат повече фирми да преместят заводите си в Китай, а от там и да си откраднат и покитайчат откраднатите технологии от западната цивилизация! Който държи ПАТЕНТИТЕ, той контролира пазара и световната икономика! А, това са Германия(най вече) и Америка! Китайците да си произвеждат евтини стоки и да гълтат вредните емисии от химикалите... нали все пак трябва да ги продават на най големите и най платежоспособните пазари в света, ЕС и Америка! И това им е другата голяма зависимост на Китай от САЩ и ЕС - да произвеждат и продават на най големия световен потребител и най платежоспособният - Западната цивилизация... Икономиката на жълтурите е напълно зависима финасово и не може да съществува без производствата и поръчките за пазарите на САЩ и ЕС! Да не забравяме, че западните бизнеси винаги могат да си прехвърлят бизнесите в други азиатски държави, като Виетнам, Малайзия, Бангладеш, Индия и други с евтина работна ръка държави. Това обаче ще намали производството в Китай с поне 70-80%, което ще остави без работа (изкара на улицата) поне 60-70 милиона китайски работници, което ще директно ще смачка китайската икономика, която е напълно зависима от запада и технологиите му!