Китай ще подобри своите зони за свободна търговия и ще проучи инвестиционни споразумения с други страни. Това каза китайският премиер Ли Цян във вторник (местно време), цитиран от "Ройтерс".

Той добави, че отварянето е "задължително" за борба с нарастващия еднополюсен модел в световен мащаб.

По време на церемонията по откриването на годишно Китайско международно изложение за вносни стоки той заяви, че като част от тези усилия Китай допълнително ще разшири достъпа на чуждестранни инвестиции до сектори като телекомуникациите и здравеопазването.

Той също така каза, че властите са уверени, че Китай ще постигне тазгодишната цел за растеж, като каза, че има много положителни развития в икономиката, показващи благоприятна перспектива. Властите също имаха на разположение фискални и монетарни инструменти, добави той.

Вносът на Китай се забави рязко през 2024 г., тъй като втората по големина икономика в света е изправена пред силен дефлационен натиск поради слабото вътрешно търсене и дългогодишната криза на пазара на имоти. Търговските търкания със Съединените щати и Европа също ескалираха.

САЩ наблюдават с тревога сътрудничеството между Русия и Китай в Арктика

САЩ наблюдават с тревога сътрудничеството между Русия и Китай в Арктика

Китай, който нарича себе си "почти арктическа държава", цели да развие т.нар. "Полярен път на коприната" - нов търговски маршрут, като топенето на полярния лед улеснява достъпа

Изложбата за внос беше открита от президента Си Дзинпин през 2018 г., за да подобри акредитива на Китай за свободна търговия и да противодейства на критиките за търговския му излишък с много страни.

Тази година участниците варират от L'Oreal до Siemens, а организаторите казват, че близо 3500 изложители от 152 държави и международни организации взимат участие. Сред чуждестранните лидери, присъстващи на церемонията по откриването, са министър-председателите на Малайзия и Словакия.

На миналогодишния панаир бяха подписани "предварителни" сделки на стойност 78,4 милиарда щатски долара, съобщиха по-рано неговите организатори.

Китай изрази загриженост от митата и сакциите пред САЩ

Китай изрази загриженост от митата и сакциите пред САЩ

На среща на икономическата работна група на двете страни във Вашингтон