Армения призова Азербайджан да разследва нарушенията на примирието по границата на двете страни, тъй като нарастването на докладваните случаи на трансгранична стрелба повишава перспективата за подновяване на сраженията между дългогодишните съперници, съобщава "Ройтерс".

През март двете страни заявиха, че са съгласували текста на мирен договор за прекратяване на почти 40-годишния конфликт за азербайджанския регион Нагорни Карабах, който преди това е имал предимно етническо арменско население.

Откакто текстът на все още неподписания договор беше договорен на 13 март обаче, властите и от двете страни са докладвали за нарушения на примирието 26 пъти. За няколко дни през последния месец са регистрирани множество инциденти.

През петте месеца преди обявяването на договора бяха докладвани само три нарушения.

Повечето обвинения идват от Азербайджан. Президентът Илхам Алиев намекна за подновяване на военни действия, ако Армения не успее да подпише мирен договор.

Алиев нажежи страстите между Азербайджан и Армения

Алиев нажежи страстите между Азербайджан и Армения

В телевизионно интревю той нарече Армения "фашистка заплаха"

Вчера Армения обвини Азербайджан в стрелба по граничното селище Хнацах.

В обръщение към парламента на Армения днес премиерът Никол Пашинян заяви, че Азербайджан трябва да разследва нарушенията или с Армения, или с международно участие.

Пашинян посочи, че инцидентите са "или вследствие на недисциплинираност във въоръжените сили на Азербайджан, или са насочени към оказване на психологически натиск върху населението".

"Република Армения призовава Република Азербайджан да разследва посочените случаи и да предприеме мерки за спирането им", допълни той.

И двете страни отричат ​​обвиненията на другата.

С нова конституция арменският премиер търси мир с Азербайджан

С нова конституция арменският премиер търси мир с Азербайджан

Той не определи дата, нито уточни какво ще съдържа нов проект на конституцията

Азербайджан си върна Карабах през 2023 г., което принуди почти всичките 100 000 арменци на територията да напуснат. Малко след това и двете страни заявиха, че са готови официално да прекратят конфликта си чрез мирен договор, но преговорите вървят бавно.

Баку обяви, че няма да подпише проекта, договорен през март, докато Ереван не промени конституцията си, за да премахне позоваването на Карабах, което може да отнеме до 2026 г.

Освен това Азербайджан поиска Армения да му предостави коридор през арменска територия, свързващ Баку с неговия ексклав Нахичеван и неговия съюзник Турция.

Няма жертви при неотдавнашните нарушения на прекратяването на огъня на приблизително 1000-километровата граница от февруари 2024 г., когато четирима арменски войници бяха убити при един инцидент.