Американският президент Джо Байдън ще се срещне с китайския си колега Си Дзинпин в събота в Лима, Перу, на форума на Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество (АТИС, APEC), в рамките на вероятно последната им среща преди встъпването в длъжност на Доналд Тръмп през януари. Срещата е част от желанието на двамата лидери да обсъдят широк кръг от глобални въпроси, включително засиленото напрежение между Вашингтон и Пекин, предава "Ройтерс".

Това ще бъде първата официална комуникация между Байдън и Си след телефонен разговор през април. По информация на висши служители от американската администрация, разговорите се очаква да бъдат трудни, като американски представител отбеляза, че "откровеността е била важен елемент в управлението на отношенията".

Сред обсъжданите теми вероятно ще бъдат сътрудничеството за ограничаване на фентанила - основен фактор за смъртта от злоупотреба с наркотици в САЩ, както и споровете относно Тайван, Южнокитайско море, Северна Корея и Русия. Миналия ноември двамата лидери възстановиха диалога на високо ниво и се договориха за по-силно сътрудничество в борбата с наркотрафика, но не постигнаха напредък по ключови въпроси като потенциален конфликт около Тайван, който Китай счита за своя територия.

САЩ наскоро наложиха допълнителни ограничения за американски инвестиции в области като изкуствен интелект, квантови технологии и полупроводници в Китай, които ще влязат в сила през януари, както и увеличени тарифи върху китайски стоки. Пекин отхвърли тези мерки като контрапродуктивни.

Междувременно, новоизбраният президент Доналд Тръмп заяви намерението си да въведе 60% тарифи върху китайски стоки като част от своята политика "Америка на първо място". Китай се противопоставя на тези мерки, а изборът на висши служители в администрацията на Тръмп, като конгресмена Майк Уолц за съветник по националната сигурност, подсказва по-строга линия към Пекин.

Си Дзинпин наскоро поздрави Тръмп за победата му на изборите на 5 ноември.

Китай ще продължи да работи със САЩ

Китай ще продължи да работи със САЩ

На основата на взаимно уважение, мирно съжителство и печелившо сътрудничество