Администрацията на американския президент Доналд Тръмп възнамерява да подтикне европейските съюзници да започнат да купуват американски оръжия за Украйна. Това съобщи "Ройтерс".

Агенцията се позова на двама анонимни информирани събеседници.

Според тези събеседници служители от администрацията на Тръмп, включително специалният пратеник за Украйна Кийт Келог, ще обсъдят темата за закупуването на оръжия с европейските съюзници тази седмица на Мюнхенската конференция по сигурността.

"Ройтерс" уточни, че плащането от страна на Европа за американските оръжейни доставки за Украйна е само една от идеите на администрацията на Тръмп, която търси начини да продължи да снабдява Украйна, без да поема високи разходи.

В интервю за "Ройтерс" в понеделник Кийт Келог отказа да потвърди или отрече съобщенията за подобна идея, като каза само, че "Съединените щати винаги обичат да продават оръжия, произведени в Америка, защото това укрепва нашата икономика".

Москва все още не е получила добро предложение за започване на преговори с Украйна

Москва все още не е получила добро предложение за започване на преговори с Украйна

Заяви заместник-министърът на външните работи

"Има много различни варианти. В момента всички те все още са в играта", каза Келог, като добави, че доставките, одобрени от администрацията на Байдън, продължават да отиват в Украйна.