Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън заяви в петък, че е обсъдил с турския президент Реджеп Тайип Ердоган и външния министър Хакан Фидан необходимостта палестинската групировка "Хамас" да приеме предложението за примирие в Газа, както и запазването на светския характер на Сирия след падането на Башар Асад, предава "Ройтерс".

Двамата дипломати обсъдиха необходимостта от продължаване на усилията за противодействие на всяко възраждане на Ислямска държава в Сирия след падането на Башар Асад.

"Нашите страни работиха много усилено и дадоха много в продължение на много години, за да гарантират елиминирането на териториалния халифат на "Ислямска държава", за да гарантират, че заплахата няма да надигне отново главата си и е наложително да продължим с тези усилия", каза Блинкен заедно Фидан, след като се срещнаха в Анкара.

Разговорите бяха съсредоточени и върху критичен аспект от установяването на стабилност в Сирия - сблъсъците в северната част на страната между подкрепяните от САЩ кюрдски сили и подкрепяните от Турция бунтовници.

Фидан каза след срещата, че "приоритетът на Турция в Сирия е да осигури стабилност... колкото е възможно по-скоро, за да попречи на тероризма да навлезе в сила и да попречи на "Ислямска държава" и ПКК да доминират там".

"Обсъдихме подробно какво можем да направим по въпроса, какви са нашите общи опасения и какви трябва да бъдат нашите общи решения", каза той.

"В разговорите ми с президента Ердоган и с министър Фидан обсъдихме и необходимостта "Хамас" да каже "да" на възможното споразумение, което може най-накрая да помогне за прекратяването на този конфликт," каза Блинкън след срещата си с Фидан в Анкара. Той подчерта ролята, която Турция може да играе за убеждаването на "Хамас" да приеме примирието.

Турция и САЩ поддържат стратегическо партньорство, но отношенията им често са белязани от противоречия. Сред основните точки на напрежение са подкрепата на САЩ за кюрдските сили в Сирия, които Анкара разглежда като терористична организация, както и закупуването от Турция на руската система за противоракетна отбрана С-400, което доведе до американски санкции.

Турция, която има исторически и религиозни връзки с Палестина, често заема проактивна позиция в региона. Очаква се Анкара да използва влиянието си върху "Хамас", за да подпомогне усилията за примирие, което може да стабилизира ситуацията в региона.

Миналият месец турският министър на търговията Омер Болат изрази надежда бъдещата администрация на Доналд Тръмп да понижи митата върху износа на стомана и текстил.

Блинкън обсъжда Сирия и регионалните конфликти с краля на Йордания в Акаба

Блинкън обсъжда Сирия и регионалните конфликти с краля на Йордания в Акаба

Напускащата администрация на Джо Байдън продължава активната дипломация в Близкия изток