Парламентът на Великобритания гласува в петък в полза на нов законопроект, който легализира асистираната смърт, поставяйки началото на месеци разисквания по въпрос, предизвикал национален дебат за достойнството при смъртта и грижите в края на живота, предава "Ройтерс".
С 330 гласа "за" срещу 275 "против" депутатите подкрепиха законопроекта, който ще даде на психически компетентни, терминално болни възрастни в Англия и Уелс, оценени от лекари като имащи по-малко от шест месеца живот, правото да изберат да прекратят живота си с медицинска помощ.
Законопроектът ще премине през месеци на допълнителни обсъждания и може да бъде променен или дори отхвърлен, докато преминава през двете камари на парламента - Камарата на общините и Камарата на лордовете.
"Процесът ще бъде много задълбочен", заяви депутатът от Лейбъристката партия Ким Лийдбийтър, която внесе законопроекта. Тя уточни пред Би Би Си, че дебатите може да продължат още шест месеца и е готова да обсъди промени, за да отговори на опасенията на обществото.
"Има достатъчно време да направим това правилно", добави тя след повече от четири часа емоционални дебати в парламента.
Поддръжниците на законопроекта твърдят, че той цели да съкрати страданието на терминално болните и да им даде повече контрол над края на живота им. Противниците, обаче, изразяват опасения, че уязвими хора могат да се почувстват длъжни да прекратят живота си, за да не бъдат товар за семействата си и обществото, вместо да поставят на преден план своето благополучие.
Предложението предизвика национален дебат във Великобритания, включващ бивши министър-председатели, религиозни лидери, медици, съдии, хора с увреждания и министри от правителството на премиера Кийр Стармър.
Самият Стармър гласува в подкрепа на законопроекта, въпреки че някои от водещите членове на неговото правителство гласуваха против. Проучванията сочат, че мнозинството от британците подкрепят асистираната смърт.
Законопроектът предвижда промяна в закона за Англия и Уелс, докато Шотландия обмисля собствена реформа за разрешаване на асистирана смърт, а в Северна Ирландия такива предложения не се обсъждат.