Лидерът на сепаратисткия регион Абхазия, подкрепян от Русия, Аслан Бжания, свика извънредно заседание на Съвета за сигурност на района след протестите в най-големия град Сухуми, съобщи руската държавна агенция ТАСС във вторник.
Протестиращите блокираха няколко моста по централната магистрала и се събраха на главния площад в столицата Сухуми, за да поискат освобождаването на петима активисти, задържани за критики срещу мащабни руски строителни проекти в региона.
По-късно адвокат на задържаните съобщи пред ТАСС, че административните дела срещу трима от тях са прекратени и тя настоява те да бъдат незабавно освободени от ареста. Въпреки това протестиращите заявяват, че блокадите няма да бъдат вдигнати, докато не бъдат освободени всички задържани активисти.
Според информациите единият мост над река Кодор е освободен за движение от протестиращите, но двата моста над река Гумисту, водещи към столицата Сухуми, остават блокирани от протестиращите.
Абхазия е регион, който се отдели от Грузия по време на войните през 90-те години на миналия век, последвали разпадането на Съветския съюз. През 2008 г., след кратка война между Русия и Грузия, Русия призна Абхазия и Южна Осетия за независими държави. Въпреки това, повечето страни по света все още считат Абхазия за част от Грузия.
Според ТАСС президентът на Абхазия, Аслан Бжания, свикал заседание по повод "незаконното блокиране на националната магистрала". Протестите били предизвикани и от "грубото" задържане на активистите, които според близкия до руските служби за сигурност канал в Телеграм - Baza - са част от опозицията и се противопоставят на изграждането на многофункционални комплекси в региона.
Споразумението между Абхазия и Русия, подписано на 30 октомври в Москва, ще позволи на руски компании да реализират свои инвестиционни проекти на територията на Абхазия. То трябва да бъде ратифицирано от абхазкия парламент на 15 ноември, като опозиционни групи планират протести с искане за неговата отмяна.
Абхазия и нейната зависимост от Русия
Абхазия е силно зависима от Русия, като половината от нейния бюджет се осигурява от руска помощ. Голямата част от нейната държавна структура, включително външната й политика, е координирана с Москва, а в региона се използва руската рубла. Мнозинството от гражданите в Абхазия, както и в Южна Осетия, притежават руски паспорти.
Абхазия е призната за независима държава от Русия, Венецуела, Никарагуа, Науру и Сирия, докато останалите страни-членки на ООН считат региона за част от територията на Грузия. Тбилиси е обявил Абхазия за окупирана от Русия територия и няма контрол над нея, като регионът се отделя след войната от 1992-1993 г. Въпреки споразумението за прекратяване на огъня от 1994 г. и присъствието на международни наблюдатели, напрежението периодично избухва в конфликти и сблъсъци през последните десетилетия.