Френски съд призна за виновни 18 души във вторник, част от мащабен процес за трафик на мигранти до Великобритания, съобщава АП. Престъпната мрежа е печелила около 100 000 евро от всяко преминаване. 

Съдът в Лил, Северна Франция, осъди един от водачите на групата Мирхан Расул, 26-годишен от Ирак, на 15 години затвор и глоба от 200 000 евро (218 000 долара). Расул присъства на процеса под засиленото наблюдение на въоръжена полиция.

Други получиха присъди от две до 10 години затвор. Голяма част от подсъдимите не бяха в съда за произнасянето на присъдите. Някои са присъствали на процеса дистанционно от различни затвори в Северна Франция, докато други не са в ареста. Четиринадесет от 18-те обвиняеми са от Ирак, а останалите от Иран, Полша, Франция и Нидерландия.

На всеки от подсъдимите, с изключение на този от Франция, е наложена и забрана да остават на френска територия след излежаване на присъдата.

"Тези присъди очевидно са много тежки, каза Камел Абас, адвокат, който представлява един от обвиняемите, вече в затвора. Това е свидетелство за мащаба на случая и за намерението замесените лица да бъдат строго наказани."

Крейг Търнър, заместник-директор на Британската национална агенция за борба с престъпността, участвал в ареста на един от обвиняемите, каза, че мрежата е един от най-плодотворните организатори на пресичания.

"Единственият им мотив беше печалбата и те не се интересуваха от съдбата на мигрантите, които пускаха в морето в напълно неподходящи и опасни лодки, каза Търнър. Ние влагаме повече ресурси в разрушаването и разбиването на престъпните банди от всякога", каза Търнър.

Обвиняемите бяха задържани в паневропейска полицейска операция през 2022 г. Тя доведе до десетки арести и изземване на лодки и пари.

Лондон поставя трафика на хора до международния тероризъм

Лондон поставя трафика на хора до международния тероризъм

Поиска от Интерпол съвместни усилия за борба с общата заплаха

Процесът се води в година, която беше особено смъртоносна за опити за пресичане на Ламанша, един от най-натоварените морски пътища в света.

Повече от 31 000 нелегални мигранти преминали Ламанша досега тази година, повече отколкото през цялата 2023 г., макар и по-малко от 2022 г. Най-малко 56 души са загинали тази година, според френски официални лица, което прави 2024 г. най-тежката от 2018 г.

Маршрутът, въпреки усилията на Франция и Великобритания да го спрат, остава основен коридор за хора, бягащи от конфликти или бедност. Мигрантите предпочитат Обединеното кралство поради езикови, семейни връзки или възприеман по-лесен достъп до убежище и работа.

Няколко мигранти, включително дете, загинаха при опит за прекосяване на Ламанша

Няколко мигранти, включително дете, загинаха при опит за прекосяване на Ламанша

Един мигрант е спасен и отведен с хеликоптер в болница

Все по-строгите правила за предоставяне на убежище в Европа, нарастващата ксенофобия и враждебното отношение към мигрантите също тласкат много мигранти на север.

Припомняме, че в понеделник британският министър-председател Кийр Стармър призова за международно сътрудничество срещу контрабандните банди, като постави проблема наравно с тероризма.