"Вписването на българското малцинство във вашата конституция е последната стъпка за отваряне на първите преговорни глави с Европейския съюз (ЕС). Това заяви във вторник германският външен министър Аналена Бербок след среща с македонския си колега Тимко Муцунски в Берлин, съобщава МКД.

Тя се обяви за премахване на единодушието в ЕС, но докато това се случи, Северна Македония трябва да спазва компромисите.

Срещата идва ден след проведената в германската столица среща на върха на Берлинския процес, на която лидерите на страните от Западните Балкани се договориха за няколко споразумения, които трябва да подобрят сътрудничеството в областта на икономиката и образованието.

На пресконференцията след срещата с Муцунски Бербок заяви, че се надява, че пробив в този план може да има след парламентарните избори в България в края на този месец.

"Знаем колко е трудно да се направят конституционни промени в демократичните държави и аз поисках това по време на последното ми посещение в Северна Македония. Но тогава имаше предизборна кампания и разбрах, че тази стъпка тогава не е възможна. Сега предстоят избори в България и тогава има възможност, която трябва да се използва съвместно", каза Бербок.

Мицкоски готов да обсъди с Радев вписването на българите в конституцията

Мицкоски готов да обсъди с Радев вписването на българите в конституцията

Той обаче не пропусна темата за т. нар. "македонска общност" в България

Според нея в случая със Скопие не става въпрос за несправедливост, а за зачитане на правилата на ЕС.

"Правилата в ЕС са такива, решават се единодушно и не става дума за никаква несправедливост. Не сме съгласни с нашите европейски партньори за всичко, но това са правилата. Докато тези правила не бъдат променени, за които аз лично стоя, те трябва да се спазват", каза Бербок и отново добави, че без да се направи последната стъпка, пътят към ЕС няма да може да продължи.

Припомняме, че миналата седмица премиерът на Северна Македония Християн Мицкоски заяви, че включването на българите в конституцията трябва да бъде обсъждано "стратегически и с визия", за да се осигури пътят на страната към членство в Европейския съюз, базирано на критериите от Копенхаген.

Силяновска: Не съм абсолютен монарх, за да вписвам българите в Конституцията на РСМ

Силяновска: Не съм абсолютен монарх, за да вписвам българите в Конституцията на РСМ

Разговорът с Радев я убедил, че ще се роди приятна атмосфера

Мицкоски бе попитан дали споделя мнението на Али Ахмети, председател на албанския Демократичен съюз за интеграция, че българската общност е реалност в страната и дали включването им в конституцията би навредило на държавата.

"Дали е реалност или не, говорят числата и те казват, че няколкостотин граждани тук, в (Северна) Македония, използват българския език като майчин. Не можем да кажем, че ги няма. Също както в Албания има седем-осем пъти повече българи, отколкото в (Северна) Македония и това също е реалност. Но македонската общност в България също е реалност. Ако говорим за вписване на българите в конституцията сега, трябва да видим какви права има македонската общност в България и да ги сравним (с тези, които българската общност в Северна Македония има) и тогава можем да правим реални заключения. Не може да сравняваме баби и жаби", заяви Мицкоски.

По думите му тази тема не трябва да бъде използвана в "ежедневната политика", както прави Али Ахмети, който "си мисли, че така може да получи някакви дивиденти", но "това е негова стратегия".

"Не е безопасно": Агенцията за българите в чужбина си говори нелегално с българите в РСМ

"Не е безопасно": Агенцията за българите в чужбина си говори нелегално с българите в РСМ

В РСМ положението за българите става от лошо по-лошо

Мицкоски сподели, че няма информация за среща с българския президент Румен Радев в Будапеща, но е готов за разговори, ако такава инициатива бъде предложена от унгарския премиер Виктор Орбан

"И преди, и след 7 ноември (когато е срещата в столицата на Унгария) съм готов да разговаряме. Не е задължително да е Будапеща, може да е навсякъде, да седнем и да говорим, за да намерим решение, което ще бъде решение в дългосрочен план и което ще гарантира успеха в преговорния процес на основата на критериите от Копенхаген. Но ако на 7 ноември дойде такава инициатива от г-н Орбан, аз съм готов да седна и да обсъдим, базирайки се на аргументи, а не на диктат. Диктат не приемам", заяви на пресконференцията Мицкоски.

РСМ не вижда гаранция за европреговори при вписване на българите в конституцията си

РСМ не вижда гаранция за европреговори при вписване на българите в конституцията си

Мицкоски уверява, че правата на българите в страната му не са нарушени

Унгарският премиер Виктор Орбан заяви в края на септември, че Будапеща е готова да работи за намиране на решение, което да устройва и двете страни, но добави, че от Северна Македония и България зависи дали са готови да приемат Унгария като посредник. 

На 15 октомври Албания официално започна преговорите с ЕС. В края на септември Албания беше отделена от Северна Македония по пътя за присъединяване. Преговорите със Северна Македония и Албания за членство в ЕС стартираха на 19 юли 2022 година. Нито една от двете балкански страни обаче до момента не бе отворила преговорни глави.