Докато провеждаше кандидатпрезидентска кампания в САЩ, Доналд Тръмп обяви, че ще може да сложи край на войната на Русия в Украйна за 24 часа, предупреди, че Израел ще бъде "унищожен", ако той загуби изборите, и обеща да наложи нови мита върху китайския внос, съобщава "Ройтерс".
Сега, след като Тръмп обяви победа, мнозина в САЩ и в чужбина задават належащия въпрос: ще се справи ли той с дългия си списък от външнополитически заплахи, обещания и изявления?
Републиканецът дал малко подробности за външната политика, но поддръжниците му твърдят, че силата на неговата личност и неговият подход "мир чрез сила" ще помогнат на чуждестранните лидери да се подчинят на волята му и да бъде успокоено това, което републиканците описват като "свят в пламъци".
Те приписват глобалните кризи на слабостта, показана от президента Джо Байдън, въпреки че неговите колеги демократи отхвърлят това обвинение.
И приятелите, и враговете на Америка остават предпазливи, докато очакват завръщането на Тръмп на поста през януари, и гадаят дали вторият му мандат ще бъде изпълнен с турбуленцията и непредсказуемостта, които характеризираха първите му четири години начело на страната.
Президентството на Тръмп в периода 2017-2021 г. често се определяше на световната сцена от неговата протекционистка търговска политика "Америка на първо място" и изолационистката му реторика, включително заплахи за напускане на НАТО.
В същото време той се опита да затвърди имиджа си на бизнесмен, който сключва сделки, като провежда срещи на върха със Северна Корея, която в крайна сметка не прекрати програмата си за ядрени оръжия, и посредничи в преговорите за нормализиране на отношенията между Израел и няколко арабски съседни страни.
"Доналд Тръмп остава непостоянен и непоследователен, когато става дума за външна политика", предупредиха анализатори от Европейския съвет за международни отношения по време на кампанията в САЩ.
"Европейците все още ближат раните си от първия мандат на Тръмп: те не са забравили митата на бившия президент, дълбокия му антагонизъм към Европейския съюз и Германия", допълниха те.
Тръмп и неговите лоялни привърженици отхвърлят подобни критики и твърдят, че други страни отдавна се възползват от САЩ, но републиканецът ще сложи край на това.
ПРИКЛЮЧВАНЕ НА ВОЙНАТА В УКРАЙНА
Начинът, по който Тръмп реагира на войната на Русия в Украйна, може да даде тон на дневния му ред и да бъде сигнал как ще действа с НАТО и важните съюзници на САЩ, след като Байдън работи за възстановяване на ключови отношения, които се разпаднаха при неговия предшественик.
Украинският президент Володимир Зеленски поздрави Тръмп в социалната мрежа X, описвайки подхода на Тръмп за мир чрез сила като "принцип, който на практика може да доближи справедливия мир в Украйна".
Миналата година Тръмп настоя, че руският президент Владимир Путин никога не би нахлул в Украйна през 2022 г., ако той беше в Белия дом, и добави, че "дори сега мога да разреша това за 24 часа". Той обаче не уточни как ще го направи.
Тръмп беше критичен към подкрепата на Байдън за Украйна и заяви, че при неговото президентство САЩ ще преосмислят фундаментално целта на НАТО. Миналата година той посочи, че Украйна може да трябва да отстъпи територия, за да постигне мирно споразумение - нещо, което украинците отхвърлят и Байдън никога не е предлагал.
НАТО, който подкрепя Украйна, също е под заплаха.
Тръмп, който от години се противопоставя на страните членки на НАТО, които не са успели да изпълнят договорените цели за военни разходи, по време на кампанията предупреди, че не само ще откаже да защитава държавите, които "закъсняват" във финансирането, но ще насърчи Русия "да прави каквото, по дяволите, поиска" с тях.
"НАТО ще бъде изправено пред най-сериозната екзистенциална заплаха от основаването си", прогнозира Брет Бруен, бивш съветник по външна политика в администрацията на Обама.
РАЗВЪРЗВАНЕ НА РЪЦЕТЕ НА ИЗРАЕЛ?
Тръмп ще се изправи и срещу нестабилния Близък изток, който заплашва да се разрасне в по-широк регионален конфликт. Израел води войни в Газа и Ливан, докато се изправя срещу заклетия си враг Иран, а йеменските хуси обстрелват търговски кораби в Червено море.
Той изрази подкрепа за борбата на Израел за унищожаване на "Хамас" в палестинския анклав, но заяви, че премиерът Бенямин Нетаняху - съюзник на Тръмп, за когото се смята, че е благоприятствал връщането му на власт, трябва бързо да свърши тази задача.
Очаква се Тръмп да продължи да въоръжава Израел, чието съществуване според него би било застрашено, ако Харис беше избрана - твърдение, отхвърлено от администрацията на Байдън предвид твърдата ѝ подкрепа за Израел.
Неговата политика спрямо Израел вероятно няма да има никакви условия, свързани с хуманитарни проблеми, за разлика от натиска, който Байдън упражни по ограничен начин. Тръмп може да развърже ръцете на Нетаняху по отношение на Иран.
Той обаче може да се изправи пред нова криза, ако Иран, който засили ядрените си дейности, откакто се отказа от ядрената сделка през 2018 г., се захване с разработването на ядрено оръжие.
Когато за последен път Тръмп беше в Белия дом, той председателстваше подписването на Авраамовото споразумение между Израел, Обединените арабски емирства и Бахрейн. То обаче не допринесе за развитието на палестинската държавност на Западния бряг и Газа.
Все пак Тръмп вероятно ще настоява за историческо нормализиране на отношенията между Израел и Саудитска Арабия - усилие, започнато по време на първия му мандат и което Байдън също имаше за цел.
СМЕСЕНИ ПОСЛАНИЯ ЗА КИТАЙ
Тръмп зае твърда позиция спрямо Китай в центъра на кампанията си и намекна, че ще увеличи митата върху китайските стоки като част от по-широки усилия, които могат да засегнат и продукти от ЕС. Редица икономисти предупреждават, че подобни ходове ще доведат до по-високи цени за потребителите в САЩ и ще предизвикат глобална финансова нестабилност.
Той заплаши да отиде по-далеч от първия си мандат, когато приложи понякога хаотичен подход към Китай, който въвлече двете най-големи икономики в света в търговска война.
Както и преди обаче, Тръмп изпрати смесено послание, наричайки китайския президент Си Дзинпин "брилянтен" за управление с "железен юмрук".
Освен това Тръмп настоя, че Тайван трябва да плаща на САЩ за отбрана. Той обаче посочи, че Китай никога не би дръзнал да нахлуе в демократично управлявания остров, който Пекин счита за своя територия, ако той беше президент.
Остава неизвестно и как Тръмп ще изработи своя екип по национална сигурност, въпреки че много критици смятат, че той ще избегне привличането на основните републиканци, които понякога действаха като "парапети" през първия му мандат.
Много бивши високопоставени помощници, включително бившият съветник по националната сигурност Джон Болтън и неговият първи началник на кабинета Джон Кели, скъсаха с него преди изборите, определяйки го като негоден за поста.
Тръмп не разкрива кого може да назначи, но източници, запознати с въпроса, твърдят, че Робърт О'Брайън - последният му съветник по националната сигурност, вероятно ще играе важна роля.
Очаква се Тръмп да назначи лоялни хора на ключови позиции в Пентагона, Държавния департамент и ЦРУ, чиято основна вярност ще бъде към него, коментираха настоящи и бивши помощници и дипломати.
Резултатът би позволил на Тръмп да направи радикални промени в политиката, както и във федералните институции, които прилагат - и понякога ограничават - президентските действия в чужбина.
emil-vankov
на 07.11.2024 в 12:21:20 #4Много ще реват
Spotlight
на 07.11.2024 в 01:19:36 #3№2, автора се е консултирал с баба Ванга. Миналия мандат, той започна промените още от съблекалнята. Китайците му клекнаха, северно корейците, иранците и руснаците си кротуваха. Проблема беше, че не го оставиха да си върши работата. За тези избори, явно си беше научил урока и шашмалогиите не успяха. Просто не мога да си представя ако Байдън беше кандидат, с колко щяха да загубят демократите!
nikox2
на 06.11.2024 в 21:14:28 #2Не зная с каква цел автора е написал статията,но Тръмп в никакъв случай няма хаотична външна политика.Митата са наложени на държави,които се възползват от покупателната способност на американците без пропорционално да участват в търговския стокообмен.Там са и Китай и ЕС.Изтегли болшинството от американските войски от други държави.Ограничи имиграцията,с което задължи съседните държави сами да се грижат за техните имигранти.Поиска другите държави да си плащат разходите за НАТО,защото САЩ плащат най много,т.е. влачат другите.И кое е хаотичното.Всичко беше така,както го обеща и сега ще бъде същото.Всички го знаят и затова някои държави са притеснени,защото ще трябва да си плащат за удоволствието.
shtimpo
на 06.11.2024 в 14:24:20 #1“той се опита да затвърди самозвания си имидж на бизнесмен” На 721-725 Пето Авеню, централен Манхатън, Ню Йорк има един небостъргач, който да послужи като противотежест на горното твърдение. Нарича се Тръмп Тауър Не…не е някой друг Тръмп