Експлозия в петък вечерта повреди канал в Северно Косово, доставящ вода на две електроцентрали, работещи с въглища, които генерират почти цялото електричество в страната. Премиерът Албин Курти за случилото се съседна Сърбия,  като го определи за "терористичен акт", съобщава "Ройтерс".

Няма данни за ранени и причината за взрива, който засегна и запасите от питейна вода, не е ясна.

Сръбски официални лица не отговориха на исканията за коментар, а "Ройтерс" не откри непосредствени доказателства за намесата на Белград.

"Това е престъпна и терористична атака с цел да унищожи нашата критична инфраструктура", каза Курти в телевизионно обръщение. Той каза, че част от страната може да остане без ток, ако проблемът не бъде отстранен до сутринта.

За Сърбия все още държава Косово не съществува

За Сърбия все още държава Косово не съществува

Продаваме оръжия в цял свят, не само за Русия, или за Украйна, настоя Вучич

В знак на етническо напрежение между двете балкански страни, Курти повтори изявление на президента на Косово Вьоса Османи, като обвини сръбски престъпни групи, без да предостави доказателства.

По-рано в петък косовската полиция обяви засилени мерки за сигурност след две скорошни атаки, при които бяха хвърлени ръчни гранати по полицейски участък и сграда на община в Северно Косово, където живеят етнически сърби. Не е ясно дали инцидентите са свързани.

Местните медии показаха снимки на част от разрушения канал и изтичаща вода и засилено полицейско присъствие на мястото.

Фарук Муйка, ръководителят на водната компания Ибър-Лепенци, каза пред местния новинарски портал Kallxo, че взривно устройство е било хвърлено в канала и е повредило стената на мост.

Той каза, че водоснабдяването, което също захранва с питейна вода столицата Прищина, трябва да бъде спряно, за да се реши проблемът възможно най-скоро.

Етническото напрежение в Северно Косово запазва висок риска от насилие

Етническото напрежение в Северно Косово запазва висок риска от насилие

Позиция на високопоставен генерал от НАТО

Независимостта на Косово с мнозинство от етнически албанци дойде през 2008 г., почти десетилетие след партизанско въстание срещу сръбското управление. Въпреки това напрежението продължава, главно на север, където сръбското малцинство отказва да признае държавността на Косово и все още вижда Белград като своя столица.

Посланикът на ЕС в Косово Айво Орав осъди атаката, която според него вече "лишава значителни части от Косово от водоснабдяване".