Руското правителство планира да похарчи 17 трилиона рубли (183 милиарда долара) за национална сигурност и отбрана през 2025 г. Това са около 41 процента от годишните му разходи. На 30 септември бе внесен в Държавната дума законопроектът за федералния бюджет за 2025-2027 г.

Той предвижда федералните приходи да бъдат 40,3 трилиона рубли (433 милиарда долара) през 2025 г. Бюджетът предвижда разходите за отбрана да намалеят до 12,8 трилиона рубли (137 милиарда долара) през 2026 г., но да се увеличат до 13 трилиона рубли (139 милиарда долара) през 2027 г. .

Бюджетът за 2025 г. също призовава за 3,5 трилиона рубли (37 милиарда долара) за "Национална сигурност" — което означава, че Русия планира да задели около 41 процента от своите разходи през 2025 г. за комбинирани разходи за "отбрана" и "сигурност". Бюджетът отделя по-специално 14,03 милиарда рубли (151 милиона долара) годишно от 2025 до 2027 г. за създаването на мобилизационен резерв в руските въоръжени сили.

За това пише в дневния си анализ Институтът за изследване на войната (ISW).

Увеличаването на разходите обаче не означава непременно увеличаване на военния капацитет, особено когато значително финансиране отива за изплащане на обезщетения на руски войници, ветерани и техните семейства.

Големите разходи за отбрана през следващите години по време на продължителна война ще направят по-трудно финансирането на социалните програми, от които руското население се интересува, като например увеличение на пенсиите и здравеопазването. Ще повлияят на дългосрочната ефективност на усилията на Кремъл да използва финансови стимули за увеличаване на раждаемостта срещу демографската криза в Русия. Руският президент Владимир Путин трябва да вземе под внимание стабилността на своя режим и вътрешната подкрепа.

Путин повиши президентския помощник и близък личен съюзник Алексей Дюмин в Съвета за сигурност на Русия заедно с трима други служители.

Русия няма да увеличава наборната служба и няма да изпраща наборници в Украйна
Обновена

Русия няма да увеличава наборната служба и няма да изпраща наборници в Украйна

От октомври до края на декември е планирано да бъдат мобилизирани 133 хиляди души.

На 30 септември Путин подписа указ за актуализиране на членовете на Съвета за сигурност на Русия - ключов руски консултативен орган, който информира решенията на Путин по въпросите на националната сигурност. Путин добави Дюмин, руския първи вицепремиер Денис Мантуров, ръководителя на Руската федерална медико-биологична агенция (FMBA) Вероника Скворцова и ръководителя на Главната дирекция за специални програми на Кремъл (GUSP) Александър Линец в руския Съвет за сигурност.

Путин отстрани първия заместник-председател на Руския федерален съвет Владимир Якушев от Руския съвет за сигурност, след като отстрани Якушев от ролята му на представител на Кремъл в Уралския федерален окръг на 24 септември.

Дюмин е най-младият член на Съвета за сигурност на Русия на 52 години и е лоялен поддръжник на режима на Путин, откакто служи като бодигард на Путин в началото на 1999 г.

Кремъл продължава чрез различни награди да привлича блогъри като контрол над информационното пространство. Например, на 30 септември президентът награди руския блогър и кореспондент на Руската държавна телевизионна и радиокомпания Евгений Подубни с наградата "Герой на Русия" за "демонстриране на героизъм" при изпълнение на служебни задължения. Путин лично се обади на Подубни през август 2024 г., след като бе ранен в Курска област.

И Русия, и Украйна засилват отбраната си

И Русия, и Украйна засилват отбраната си

На Киев помагат западните партньори, а Москва увеличава разходите за отбрана със следващия бюджет

Руският премиер Михаил Мишустин пристигна в Техеран на 30 септември, за да подчертае руско-иранското икономическо сътрудничество.

Мишустин се срещна с иранския президент Масуд Пезешкиан и заяви, че очаква Русия и Иран да подпишат очакваното споразумение за стратегическо сътрудничество на предстоящата среща на върха на БРИКС в Казан, Република Татарстан, от 22 до 24 октомври.

Той се срещна и с първия вицепрезидент на Иран Мохамад Реза Ареф, за да говори за възможностите за руски инвестиции в "различни области" в Иран и по-специално се срещна с иранския министър на петрола Мохсен Пакнеджад.

Иранският посланик в Русия Казем Джалали съобщи, че посещението ще се съсредоточи особено върху развитието на търговско-икономическите връзки между двете страни.

Руски и ирански официални лица вероятно разглеждат разширеното икономическо и финансово сътрудничество като необходим компонент на общо засилените руско-ирански отношения.

Иран и Русия готови да борят заедно западните санкции

Иран и Русия готови да борят заедно западните санкции

Страните в момента си сътрудничат отлично на всички нива, но имат и потенциал за още контакти, заключи руският премиер