Шефът на ядрения надзор на ООН Рафаел Гроси се надява да проведе разговори с новия ирански президент Масуд Пезешкиан до ноември за подобряване на сътрудничеството по ядрената програма.
Това каза той в понеделник, цитиран от "Ройтерс".
"Той се съгласи да се срещне с мен в подходящ момент, каза Гроси в изявление на тримесечна среща на Управителния съвет на неговата агенция от 35 държави. Насърчавам Иран да улесни такава среща в недалечно бъдеще, за да можем да установим конструктивен диалог, който бързо води до реални резултати", каза той.
Тъй като ядрената дипломация до голяма степен е в застой между президентските избори в Иран и тези в САЩ на 5 ноември, Гроси каза, че иска скоро да постигне истински напредък.
Запитан на пресконференция дали споменаването му за "не много далечното бъдеще" означава преди или след изборите в САЩ, Гроси каза: "Не, надявам се да се случи преди това".
Резолюциите на борда на МААЕ, които нареждат на Иран спешно да сътрудничи на разследването на следите от уран и го призовават да отмени забраната си за инспектори, донесоха малка промяна, а тримесечните доклади на МААЕ, разгледани от "Ройтерс" на 29 август, не показват напредък.
Иран отговори на последната резолюция през юни, като обяви разширяване на своя капацитет за обогатяване, инсталирайки повече центрофуги, машини, които обогатяват уран, в своите обекти в Натанц и Фордо.
Бившият президент на САЩ и републикански кандидат за президент Доналд Тръмп заяви, че не се стреми да бъде враг с Иран, но няма да позволи на страната да притежава ядрено оръжие. В интервю за Fox News в началото на септември, Тръмп предупреди, че ако Иран се сдобие с ядрени оръжия, "Израел няма да го има.".
Тръмп и други републиканци критикуваха администрацията на настоящия президент Джо Байдън, че е твърде умерена към Иран, позволявайки му да заобиколи икономическите санкции на САЩ. Те твърдят, че тази снизходителност е позволила на Техеран да въоръжи "Хамас", улеснявайки атаката срещу Израел на 7 октомври.
projekt
на 10.09.2024 в 12:35:09 #1а кой казва коя държава има право на ядрено оръжие и коя не. в момента единствения шанс да не те нападнат демократите от САЩ/НАТО/ЕС е да имаш ядрено оръжие. видяхме до какво доведе демокрацията в Сирия, Ирак, Либия, Афганистан...... може да се спори много дали хората там живяха по добре преди или след.