Бившият нидерландски премиер Марк Рюте днес оглавява НАТО, натоварен да поддържа Алианса заедно с войната в Украйна в критичен момент и предвид наближаващите ключови президентски избори в САЩ, съобщава "Ройтерс".
На церемония в централата на НАТО в Брюксел Рюте ще поеме поста генерален секретар от норвежеца Йенс Столтенберг, който ръководеше военния съюз през едно бурно десетилетие, белязано най-вече от инвазията на Русия в Украйна през 2022 г.
Представители на НАТО и дипломати очакват Рюте да запази приоритетите на Столтенберг в 32-членния Алианс - събиране на подкрепа за Украйна, насърчаване на страните от НАТО да отделят повече средства за отбрана и ангажиране на САЩ с европейската сигурност.
Несигурността обаче е надвиснала както над конфликта в Украйна, който се превърна в мъчителна война на изтощение, така и над бъдещата подкрепа на САЩ за НАТО и Киев, със скептика Доналд Тръмп в оспорвана изборна надпревара с настоящия вицепрезидент Камала Харис.
Рюте, който се оттегли като премиер на Нидерландия тази година след рекордните 14 години на поста, е твърд поддръжник на Украйна. Освен това той призова европейците да "спрат да хленчат" за бившия президент на САЩ Доналд Тръмп и да продължат със засилването на защитата на континента.
Войната в Украйна постави НАТО - основана през 1949 г. за възпиране и защита срещу всяка атака срещу Западна Европа от Съветския съюз - отново в центъра на международните дела.
Швеция и Финландия изоставиха дългите традиции на необвързаност и се присъединиха към Алианса, за да се възползват от клаузата за колективна отбрана, според която атака срещу една страна членка се счита за атака срещу всички.
Освен това войната подтикна НАТО да изпрати още хиляди войници на източния си фланг и да преработи радикално плановете си за отбрана, така че да приеме възможността за нападение от Москва по-сериозно, отколкото когато и да било след края на Студената война.
Западните лидери подчертават, че НАТО е отбранителен съюз, но Москва отдавна го представя като заплаха за сигурността на Русия.
Една от ключовите задачи на Рюте ще бъде да убеди членовете на НАТО да осигурят допълнителни войски, оръжия и разходи, за да реализират напълно новите отбранителни планове, посочват дипломати и анализатори.
Въпреки че Съединените щати са преобладаващата сила в НАТО, Алиансът взема решения с консенсус, така че голяма част от работата на генералния секретар е постигането на компромиси между съюзниците.
Дипломати считат, че дългият опит на Рюте в управлението на коалиционни правителства го прави много подходящ за новата роля.
Според тях обаче може да се наложи той да ограничи тенденция си да критикува директно други европейски държави и да настоява за фискална пестеливост - нещо, което дразни източноевропейците, които искат съвместни заеми от Европейския съюз за отбранителни проекти.