Мръсният въздух убива около 9 милиона души годишно почти всяка година от 2015 г. насам. Това е съобщил екип от учени във вторник, цитиран от "Ройтерс".
Замърсяването на въздуха заради промишлеността и урбанизацията е довело до 7% увеличение на смъртните случаи, свързани със замърсяването, от 2015 до 2019 г., според анализа на учените на данните за глобалната смъртност и нивата на замърсяване от организацията Pure Earth.
Но за разлика от изменението на климата, маларията или ХИВ, не сме обърнали на замърсяването на околната среда много внимание, според тях.
Тези данни поставят замърсяването наравно с тютюнопушенето по отношение на глобалните смъртни случаи. За сравнение, COVID-19 е убил около 6,7 милиона души в световен мащаб от началото на пандемията.
За най-новото си проучване, публикувано в онлайн списанието Lancet Planetary Health, авторите анализираха данните за 2019 г. от Global Burden of Disease, текущо проучване на Университета на Вашингтон, което оценява цялостната експозиция на замърсяване и изчислява риска от смъртност.
Новият анализ разглежда по-конкретно причините за замърсяването - разделя традиционните замърсители като дим или отпадни води от по-модерните замърсители, като промишлено замърсяване на въздуха и токсични химикали.
ozeki
на 18.05.2022 в 06:26:21 #1Екипа от "учЕни" да вземат да проверят колко загиват от Макдоналдс и кока кола? Защото ми се струва, че са в пъти повече. Една кока кола от 500мл. Съдържа 11гр. захар - колкото 4 пакетчета захар. Тези храни и напитки водещи до затлъстяване убиват бавно по особено мъчителен начин с обездвижване съпътстващи болести, като диабет, сърдечносъдови болести, стерилитет и т.н. Това сваля качеството и продължителността на живот на милиони хора!