Папа Франциск в събота на церемония в базиликата "Свети Петър" ръкоположи 21 нови католически кардинали от повече от 10 държави, съобщава "Ройтерс".
Франциск вече е назначил около 80% от прелатите, които ще изберат следващия папа, увеличавайки вероятността той да сподели визията си за Църква, която е по-приобщаваща и ангажирана с целия свят. Най-малко 67 страни вече имат кардинали, които могат да гласуват в конклав, според статистиката на Ватикана, в сравнение с по-малко от 50, когато Франциск беше избран. Най-новите назначения идват от Перу, Аржентина, Япония, Филипините, Алжир, Индия и Сърбия.
Агенцията отбелязва и голяма синина на брадичката на папата, която според Ватикана е резултат от леко падане предишната сутрин.
Франциск, който навършва 88 години този месец, иначе изглежда в добра форма.
Припомняме, че през октомври папа Франциск обяви, че ще назначи 21 нови кардинали в Католическата църква. Това бе неочакван ход, насочен към увеличаване на влиянието в избирателната колегия, която един ден ще избере неговия наследник.
Церемонията по встъпването в длъжност на новите кардинали е известна като консистория.
Това бе десетата консистория, свикана от папата, откакто той бе избран за първия понтифик от Латинска Америка преди 11 години. Макар че папите могат да назначават кардинали по всяко време, решението на Франциск за нови назначения сега се възприема като изненадващо.
Към момента на обявяването има 122 кардинали на възраст под 80 години, които имат право да гласуват в бъдещ конклав за нов папа, въпреки че по каноничното право броят им е ограничен до 120. Въпреки това, съвременните папи често надхвърлят този лимит. До края на годината двама от настоящите кардинали ще преминат възрастовата граница, а още 13 ще я достигнат до края на 2025 г.
Всички кардинали, независимо от възрастта си, могат да участват в предварителните срещи на конклава, известни като Общи събрания, като така също имат глас за типа човек, когото по-младите кардинали трябва да изберат за папа.
Кардиналите са втори по ранг в йерархията на църквата след папата и служат като негови най-близки съветници. Въпреки историческата им власт и влияние, Папа Франциск ги призовава да не живеят като кралски особи и да бъдат близо до бедните.