Русия е отворена за преговори за прекратяване на войната в Украйна, ако бъдат инициирани от новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп. Това заяви посланикът на Москва в ООН Генадий Гатилов, цитиран от "Ройтерс".

Той обаче подчерта, че преговорите трябва да се основават на реалностите на руския напредък.

Тръмп многократно е критикувал мащаба на западната помощ за Киев и е обещавал да прекрати конфликта бързо, но без да уточнява как. Неговата победа на президентските избори на 5 ноември породи опасения в Киев и други европейски страни относно степента на бъдещия ангажимент на САЩ да помогнат на Украйна.

"Тръмп обеща да уреди украинската криза за една нощ. Добре, нека бъдем реалисти - естествено, разбираме, че това никога няма да се случи", изтъкна Гатилов. "Но ако той започне или предложи нещо за начало на политическия процес, това е добре дошло".

Русия за победата на Тръмп: Лоша новина за Украйна

Русия за победата на Тръмп: Лоша новина за Украйна

Москва вижда възможност за пренастройване на отношенията със САЩ

Той обаче добави, че всички подобни преговори трябва да се основават на "реалностите на място" и определи Украйна като изостанала в продължаващия повече от две години конфликт.

Украинският президент Володимир Зеленски многократно е заявявал, че мирът е невъзможен, докато всички руски сили не бъдат прогонени и цялата територия, превзета от Москва, включително Крим, не бъде върната на Украйна. "Планът за победа", който той очерта миналия месец, поддържа тази идея, както и поканата за Украйна да се присъедини към НАТО, на която Русия отдавна се противопоставя.

Миналата седмица Зеленски заяви на европейските лидери в Будапеща, че отстъпките към Русия биха били "неприемливи за Украйна и самоубийствени за цяла Европа".

Путин бърза да си отвоюва Курск, преди Тръмп да встъпи в длъжност

Путин бърза да си отвоюва Курск, преди Тръмп да встъпи в длъжност

Повече от 50 000 руски и севернокорейски войници се сблъскват със силите на Киев в Курска област

Гатилов посочи, че изборът на Тръмп е нова възможност за диалог със Съединените щати, но по-широко рестартиране на отношенията е малко вероятно.

"Независимо от вътрешнополитическите промени, Вашингтон последователно преследва усещането за сдържане на Москва, смяната на администрацията почти не променя това", отбеляза той.

"Единствената възможна промяна е диалогът между нашите страни - нещо, което липсваше през последните няколко години", посочи Гатилов.