УЕФА няма да бойкотира запланувания за утре конгрес на ФИФА, на който трябва да бъде избран президент на световната организация, съобщават световни агенции.

За поста президент на ФИФА ще се борят настоящият ръководител Сеп Блатер и йорданският принц Али бин ал Хюсеин.

Източници от УЕФА заявиха, че членове на асоциации са постигнали съгласие да се обединят зад кандидатурата на йорданския принц.

Блатер отказва да подаде оставка като президент на ФИФА, въпреки молбата на шефа на УЕФА Мишел Платини.

Самият Платини заяви на пресконференция, че повечето европейски държави ще гласуват за Хюсеин. Той подчерта, че е отвратен от корупционния скандал и отново призова Блатер да подаде оставка.

Промяна на президента е единственият начин ФИФА да се промени в бъдеще, изтъкна той.

Платини е поискал оставката на Блатер по време на днешното извънредно заседание на ФИФА.

„Поисках от него да подаде оставка: достатъчно, Сеп. Той ме изслуша, но ми отговори, че е твърде късно", изтъкна шефът на УЕФА.

Казах, че тези неща ме карат да плача. Не го одобрявам това. Но вече има твърде много скандали", добави той.

Платини предупреди, че "УЕФА може да обсъди" възможността за оттегляне на отбори от турнири, ако Блатер бъде преизбран утре.

В сряда САЩ официално повдигнаха обвинения срещу деветима чиновници от ФИФА и петима ръководители на компании за корупция, рекет и измами. Вчера властите в Швейцария задържаха седем високопоставени чиновници на ФИФА, включително двама вицепрезиденти на организацията. Вашингтон иска екстрадирането им. Отделно швейцарските власти започнаха да разследват шампионатите през 2018 и 2022 година в Русия и Катар.

Вчера главният прокурор на САЩ Лорета Линч заяви, че коруцпионните схеми са действали в продължение на 24 години и с тях са били извлечени 150 милиона долара. Общо срещу 14 души са повдигнати обвинения.

Един от основните елементи на схемите е предоставяне на търговски права от чиновниците на ФИФА на различни компании във връзка с организирането и провеждането на футболни първенства.