Върховният съд на САЩ издаде спешна заповед, с която временно позволява на администрацията на президента Доналд Тръмп да задържи милиарди долари, които финансират хранителни помощи, използвани от милиони американци с ниски доходи, пише БиБиСи.
Делото във Върховния съд беше образувано след жалба на Белия дом срещу решение на по-долната инстанция, че Програмата за допълнителна хранителна помощ (Snap), известна още като хранителни купони, трябва да бъде изплатена изцяло на получателите до петък, 7 ноември.
Програмата за помощи е застрашена заради продължаващото спиране на работата на федералното правителство, като администрацията на Тръмп твърди, че може да си позволи само частично финансиране.
Решението на Върховният съд позволява 4 млрд. долара да бъдат временно задържани в очакване на по-нататъшни съдебни заседания.
От програмата се възползват 42 милиона американци, която на месец разполага с почти 9 млрд. долара.
USD
CHF
EUR
GBP