Позволявайки на двустранните въпроси да доминират в процеса на присъединяване към Европейския съюз (ЕС), рискуваме да превърнем този механизъм в инструмент на разделение, вместо в инструмент на единство.
Това каза в понеделник външният министър на Северна Македония Тимчо Муцунски в обръщението си към членовете на външните работи комисия на Европейския парламент (AFET), съобщава МКД.
"Продължаващото използване на правото на вето от страна на България в процеса на присъединяване към ЕС е особено болезнена пречка по нашия път. Това не само спира напредъка ни, но и изпраща обезкуражаващ сигнал за състоянието на европейската солидарност и взаимно уважение", каза Муцунски.
Според него с подобни политики и процедури през последните години се създава недоверие, застрашават се дълбоки връзки между хората, изградени през поколенията и от собствения им опит, застрашават се нашите добросъседски отношения.
"Нека бъда ясен, нашата страна и правителство остават ангажирани с диалога и помирението. Ние сме готови да се ангажираме добросъвестно, за да постигнем решения, които зачитат миналото и същевременно изграждат по-добро бъдеще. Но това трябва да е съвместно усилие. Напредъкът не може да дойде от едностранни искания, той изисква разбирателство за взаимно уважение и смелост от двете страни. Каним България да се присъедини към нас в това и заедно да преодолеем тези предизвикателства и да изградим отношения, които отразяват истинския дух на европейското партньорство", подчерта министърът на външните работи и външната търговия.
Според него един от пътищата за по-добро разбирателство е развитието на културната дипломация, като продължение на политическия ангажимент.
"Ако има истинско разбиране, че нашият път е пътят към европейското бъдеще за целия регион, то без съмнение всички предизвикателства пред нас, колкото и трудни да са те, ще бъдат преодолени. Но междувременно трябва да изградим доверие помежду си", добави Муцунски.
Скопие не трябва да решава проблемите, свързани с "българското вето". Това заяви македонският президент Гордана Силяновска в края на ноември. Освен това тя обвини ЕС, че няма стратегия за разширяването и изрази мнение, че Съюзът трябва дълбоко да се реформира.
Новият комисар по разширяването на ЕС, словенката Марта Кос, заяви в края на ноември, че очаква Северна Македония да пристъпи към промяна на конституцията си, за да може да продължи процесът на присъединяване към Oбщността.
"Очаквам Северна Македония да промени конституцията си, нищо повече и нищо по-малко. Смятам, че е възможно да се постигне подобно нещо", каза тя.
boyko-dimitrov-r7d48fi3
на 03.12.2024 в 14:45:17 #2Рев и писък: - Ние сме по по най от Бугарете , тех ги манете земете нас, що ние сме измислили свето и ЕС. Ние ви требеме у европата да ви реформираме на БРИКС! Но ние ви благодарим и ви казваме НЕ! Или европейско държание или Брикс , но по средата между два стола, гледайте да не седнете на земята! Поздрави, Македонски шиптери и там каквито сте управляващите!
ugliesttroll
на 03.12.2024 в 13:12:49 #1бившите България от сегашната Северна Македония някогашен БЮРМ