След рекордно разширяване на израелската заселническа дейност, някои защитници на заселниците в окупирания Западен бряг очакват Доналд Тръмп да изпълни мечтата им за налагане на суверенитет над района, смятан от палестинците за сърцето на бъдещата им държава, пише "Ройтерс".
Западният бряг се трансформира от бързото разрастване на еврейските селища, откакто премиерът Бенямин Нетаняху се върна начело на крайнодясна националистическа коалиция преди две години. През това време станахме свидетели на експлозия в насилието на заселниците.
През последните седмици израелски знамена изникнаха по върховете на хълмове, поставени от някои заселници в долината на река Йордан на Западния брягг, което засили притесненията сред много местни палестинци. Някои заселници се молеха за победата на Тръмп преди изборите.
"Имаме големи надежди. Дори сме жизнерадостни до известна степен", каза Исраел Медад, активист и писател, който подкрепя израелското поглъщане на Западния бряг, говорейки пред "Ройтерс" за победата на Тръмп в къщата, в която той живее повече от четири десетилетия в селището Шило на Западния бряг.
Заселниците отпразнуваха номинацията на Тръмп за група служители, известни с произраелските им възгледи, сред които е и посланикът Майк Хъкаби, евангелски християнин, който каза, че Западният бряг не е под окупация и предпочита термина "общности" пред "селища".
"Наистина няма такова нещо като палестинец", Хъкаби заяви по-време на интервю през 2008 г.: "Има араби и персийци", "Това е политически инструмент, за да се опита да откъснaт земя от Израел". През 2017 г. той каза пред "Политико": "Няма такова нещо като селище. Те са общности, те са квартали, те са градове. Няма такова нещо като окупация."
И през последния месец министри от израелското правителство и защитници на заселниците, които са култивирали връзки с християнската десница в САЩ, все повече прокарват в публични коментари някога непопулярната идея за "възстановяване на суверенитета" над Западния бряг. Правителството на Нетаняху не е обявило официално решение по въпроса. Говорител в офиса на Нетаняху отказа да коментира тази история.
В никакъв случай не е сигурно, че Тръмп ще подкрепи ход, който излага на риск стратегическата амбиция на Вашингтон за по-широка сделка съгласно Авраамовите споразумения за нормализиране на връзките на Израел със Саудитска Арабия, която, подобно на повечето страни по света, отхвърля израелския суверенитет в Западен бряг.
"Желанието на Тръмп за разширяване на Авраамовите споразумения ще бъде основен приоритет", каза Денис Рос, бивш преговарящ за Близкия изток и при демократите, и при републиканците, въз основа на собствената си оценка на външнополитическите съображения на Тръмп.
"Няма начин саудитците да мислят сериозно за присъединяване, ако Израел официално погълне Западния бряг", каза той.
Анексирането би погребало всяка надежда за решение с две държави, което създава независима Палестина, а а също така би усложнило усилията за разрешаване на продължилата повече от година война в Газа , която се разпространи в съседен Ливан.
През първия си мандат Тръмп премести посолството на САЩ в Израел в Йерусалим и сложи край на дългогодишната позиция на Вашингтон, че заселванията са незаконни. Но през 2020 г. неговият план да създаде част от палестинска държава по съществуващите граници провали усилията на Нетаняху за израелски суверенитет над района.
Новоизбраният президент не е разкрил плановете си за региона. Преходният говорител на Тръмп Каролайн Ливит не отговори на въпроси относно политиката, като каза само, че той ще "възстанови мира чрез сила по целия свят".
Въпреки това израелският министър на финансите Безалел Смотрич, един от най-известните министри в правителството, подкрепящи заселниците, каза миналата седмица, че се надява Израел да може да погълне Западния бряг още през следващата година с подкрепата на администрацията на Тръмп.
Израел Ганц, ръководителят на Съвета на Йеша, обединяваща група от еврейски общини на Западния бряг, каза в интервю, че се надява администрацията на Тръмп да "пусне" правителството на Израел да продължи напред.
Ганц ръководи молитвена сесия за победа на Тръмп в руините на стара византийска базилика в Шило преди изборите на 5 ноември.
"Молихме се Бог да доведе до по-добри дни за народа на Съединените американски щати и за Израел", каза той. Шайло е популярна спирка за посещение на американски политици, включително Хъкаби и Пийт Хегсет, номинираният от Тръмп за министър на отбраната.
Миналата седмица Хъкаби каза на Arutz Sheva, израелски новинарски канал, свързан с движението за религиозен ционизъм на Смотрич, че всяко решение за анексиране ще бъде въпрос на израелското правителство. Хъкаби не отговори веднага на искане за коментар.
Високопоставен представител на Организацията за освобождение на Палестина Васел Абу Юсеф каза, че всяко подобно действие от страна на израелското правителство "няма да промени истината, че това е палестинска земя".
В същото време насилието от страна на еврейски заселници срещу палестинците на Западния бряг се разраства спираловидно, включително около Шило, предизвиквайки международно осъждане и американски и европейски санкции , наскоро тази седмица, срещу лица, за които се смята, че са изиграли важна роля.
Лидерите на заселниците, включително Ганц, казват, че насилието няма място в тяхното движение. Движението на заселниците твърди, че те осигуряват сигурност за останалата част от Израел с присъствието си в райони близо до палестински градове.
Бяха предприети редица стъпки за консолидиране на позицията на Израел на Западния бряг, откакто правителството на Нетаняху дойде на власт с коалиционно споразумение, в което се посочва, че "Еврейският народ има естествено право върху земята на Израел".
"Променяме много неща на място, за да стане факт, че Израел също е в Юдея и Самария", каза Охад Тал, председател на парламентарната фракция на Смотрич, говорейки до култовата червената шапка на Тръмп с на рафт в неговия Офисът на Кнесета.
Изграден е цял механизъм "за ефективно прилагане на суверенитета в Юдея и Самари, за да стане необратим фактът, че еврейското присъствие е там и да остане".