Разговарях с президента на Турция Реджеп Ердоган, за да обсъдим ключови детайли от срещата в Турция, която би могла да помогне за прекратяване на войната. Благодарен съм за неговата подкрепа и готовност да улесни дипломацията на най-високо ниво. Споделяме общо мнение относно необходимостта от прекратяване на огъня.
Това написа на 12 май в X украинският президент Володимир Зеленски.
По думите му, също така е важно партньорите да осигурят мониторинг на прекратяването на огъня.
Готови сме за директни разговори с Путин. Изключително важно е ние в Европа да продължим да работим заедно, за да осигурим дългосрочни гаранции за сигурност. Ще останем в постоянен контакт със Съединените щати.
Също така, Зеленски подкрепя предложението на американския си колега Доналд Тръмп да се включи лично в преговорите в Истанбул.
Току-що чух изявлението на президента Тръмп. Много важни думи. Открито изразих готовността си да се срещна. Ще бъда в Турция. Надявам се, че руснаците няма да избегнат срещата. И разбира се, всички ние в Украйна бихме оценили, ако президентът Тръмп може да бъде с нас на тази среща в Турция. Това е правилната идея. Можем да променим много, написа той.
Припомняме, че Зеленски вече обяви, че ще присъства лично в Истанбул на 15 май, където очаква да се срещне с Владимир Путин, макар Кремъл все още официално да не е потвърдил участие на държавния глава.
По-рано през деня Тръмп заяви, че обмисля възможността да се включи лично в предстоящите преговори между Русия и Украйна, които са насрочени за четвъртък, 15 май, в Истанбул. Той направи това изказване пред журналисти в Белия дом, на фона на предстоящото му посещение в Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства и Катар.
Предстоящите разговори в Истанбул се разглеждат като първи опит за директен дипломатически диалог между Москва и Киев от близо три години насам. Руският президент Владимир Путин вече заяви ясно, че Русия е готова да води преговори без предварителни условия, подчертавайки, че "езикът на ултиматумите" не е приемлив за Москва. Кремъл настоява преговорите да се водят в дух на "сериозно и дългосрочно уреждане", а не като политически жест.
В същото време Украйна, подкрепена от Европейския съюз (ЕС), продължава да настоява, че реалните преговори могат да започнат само след безусловно 30-дневно прекратяване на огъня, което да включва суша, въздух и море.
ЕС вече предупреди, че в случай на отказ от страна на Русия да спре огъня, ще бъде задействана процедура по нов пакет санкции, насочени към банковия и енергийния сектор, както и към т.нар. "сенчест флот".