Украинският президент Володимир Зеленски обяви предстоящо важно решение за армията. Това направи той след разговори с бившия министър на отбраната Михайло Федоров и главнокомандващия на украинските въоръжени сили Олександър Сирски. Държавният глава направи съобщението в своя Telegram канал, цитиран от УНИАН.
"Вчера и днес имаше много консултации. Разбира се, чувам какво говорят хората. Днес проведох дълъг разговор с Михайло Федоров. Днес говорих и с Олександър Сирски. Ще бъдат взети решения относно армията.", каза Зеленски.
Михайло Федоров също обяви в Telegram, че преговорите продължават.
"Промените определено ще се случат. Диалогът продължава. Вярвам, че всичко ще се получи", написа той.
Бившият министър също благодари на украинците за подкрепата им и добави, че "никога не е чувствал такава отговорност, дори на правителствени позиции".
След засилването на протестите в Украйна с искане за оставката на Сирски, президентът Зеленски обмисля неговата смяна. Това твърди неназован високопоставен представител на президентската администрация, според когото на 18 и 19 юли се очаква да бъдат проведени разговори с потенциални кандидати.
По информация на източника Зеленски е готов да освободи Сирски, ако бъде намерен командир, който да осигури безпроблемно предаване на правомощията, като същевременно гарантира отбраната по близо 1200-километровата фронтова линия.
Според публикацията тази възможност се обсъжда, след като протестите срещу освобождаването на министъра на отбраната Михайло Федоров прераснаха и в призиви за оставката на Сирски.
USD
CHF
GBP