Антон Славчев остава шеф на антикорупционната комисия, след като по предложението си за неговото освобождаване, ПП-ДБ не събраха мнозинство от две трети.
От 196 народни представители "за" гласуваха 95, против бяха 91, а 8 се въздържаха. Срещу инициативата на ПП-ДБ се изправиха ГЕРБ-СДС и ДПС на Делян Пеевски, с помощта на няколко гласа от БСП. "Има такъв народ" изобщо отказа да участва в гласуването, дори няколко пъти обявява, че напуска дебата.
Депутатите гласуваха и предложение за освобождаването му като шеф на комисията за отнемане на незаконно придобитото имущество, но и от този пост той не беше освободен.
Предложението за махането на Славчев трябваше да бъде разгледано миналата седмица от ресорната парламентарна комисия, но по предложение на ГЕРБ не се стигна до това. Тъй като предложението отдавна престоява в деловодството на парламента, то директно влезе в пленарната зала днес и без доклад от комисията.
Преди гласуването думата взе Славчев, който присъстваше през цялото време на дебата, продължил четири часа, изслуша обвиненията и критиките на всички парламентарни групи към себе си, включително и на ГЕРБ-СДС и ДПС на Пеевски, които го защитиха на поста с гласа си.
На депутатите той напомни бързите срокове, почти невъзможни от 3 дни, предвидени с последните промени, с които комисията бе разделена на две. "Дадохте ни една събота и неделя двете комисии да се разделят, а разследващите функции на комисията влязоха от март тази година", посочи Антон Славчев. Той също така посочи, че в Комисията работят много хора и не иска петното от исканата му оставка да се разпростира и върху тях.
От всички зададени му, предимно от страна на Хамид Хамид въпроси по конкретни разследвания, Славчев заяви, че няма и не може да дава подробности. Спря се обаче знаково именно защото е "обществено значим" върху казуса с кредита от ББР. Именно по този казус Хамид Хамид призова по-рано да бъде разпитан почетния председател на ДПС Ахмед Доган.
Реално Антикорупцията работи едва по казуса едва от юни - юли месец тази година, след като е постъпило с нови указания от страна на прокуратурата за разследване на "лице, попадащо в обхвата на закона". Едва тогава комисията има възможност да разследва. А и тогава постъпило становище от банката, че кредитът е несъбираем. Славчев припомни, че преди това - през май 2023 г. - производството е било прекратено.
Иначе Славчев уточни, че призводствата при тях са вече 200. По тях работили служителите, а не той, а решенията се взимат колективно. "Комисията е колективен орган, решенията не ги взимам само аз. Не бих желал да поставям въпрос и за техните оставки."
В пленарна зала искането за махането на Славчев бе представено от Лена Бориславова - тежко и системно не изпълнява служебните си задължения, дейността на комисиите е непрозрачна, няма информация по чувствителните дела за корупция по високите етажи на властта, не отговаря на депутатски въпроси, не изпълнява съдебни решения, води непрозрачна кадрова политика. Сред мотивите са и производства-бухалки и поръчки. Самата поява на Лена Бориславова на парламентарната трибуна предизвика нееднократно въпроси докъде комисията е стигнала с разследването на няколко обвинения от страна на жълти медии спрямо нея за харчене на публичен ресурс.
Припомняме, преди месец депутатът Лена Бориславова съобщи за инициатива на ПП-ДБ, подкрепена от 84 подписа, за сваляне на Антон Славчев. Инициативата бе подкрепена от "Възраждане" и депутати от разпадналата се "Величие". Направи впечатление, че пет дни по-късно по разследване на Комисия, начело с Антон Славчев, прокурори влязоха в имоти на Румен Гайтански - Вълка, по което разследване има следи и към почетния председател на ДПС Ахмед Доган. Това се случи и на фона на разгаряне на конфликта Доган - Пеевски.
"Нека да гласуваме - освобождаваме ли поне антикорупционната комисия от влиянието на Пеевски или продължаваме по старому", заяви и Лена Бориславова в рамките на дебата.
Антон Славчев застана начело на Антикорупционната комисия временно след оставката през януари 2022 г. на предишния й управляващ - бившия главен прокурор Сотир Цацаров и наследи ръководството й дори и след законовото й разделяне на две. Преди това Антон Славчев беше временен ръководител и при оставката на Пламен Георгиев. Народното събрание и до този момент обаче не е гласувало нови членове и съответно ново ръководство. Още през юни месец от ПП-ДБ обявиха новите правила за избор на ръководство на новите Антикорупции за свои приоритет, но процесът не е доведен доникъде.
Правният въпрос:
Именно със сериозен правен анализ по тази тема излезе депутатът от ГЕРБ-СДС и бивш председател на парламента Росен Желязков. Той заяви, че ако се приеме, решението за освобождаване на Славчев би било противоконституционно и противозаконно, заради процедурата, по която той самия заема поста като временно изпълняващ.
Желязков напомни, че при приемането на закона през ноември м.г., тогавашното мнозинство на ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС е решило, че в рамките на 3 месеца ще избере състав на КПК, което не се е случило и до момента. Така и досега всички членове на двете антикорупционни комисии само изпълняват функции, но вече не са членове и не са в мандат.
Тезата на Росен Желязков бе, че Антон Славчев може да бъде освободен само чрез избора на новите членове и съответно на председател.
Другият дебат:
Дебатът продължил четири часа премина в междупартийни нападки, обвинения над коя партия Славчев опъва чадър и обиди. Самият дебат не включваше оценка на свършеното от Славчев, както и не стана въпрос кога парламентът ще гласува промени за избор на ново ръководство на антикорупционната комисия.
Отново, както често се случва, именно вносителите от ПП-ДБ бяха обект на нападките и критиките, включително и от тази, които принципно подкрепиха инициативата - "Възраждане". Включително от ПП-ДБ бяха обвинени, че спасяват Славчев в Софийска градска прокуратура, за да скрият и потулят своите собствени разследвания за корупционни практики.
"Това е опит да отстраниш този, който те разследва, за да попречиш на разследването", нахвърли им се зам.-шефът на ДПС Йордан Цонев.
От ГЕРБ не се включиха в дебата "по същество", който се развиваше предимно между ИТН, ДПС и Възраждане и ПП-ДБ, но на третия час поставиха въпроса за законовата процедура и нужното мнозинство за гласуване на решението. Опитът дебатът да стане правен или юридически също не успя обаче да успокои залата и да се избегнат нападки, обиди и иронични.
ПП-ДБ бяха и на прицела на ИТН. "Този дебат тук е коя групировка да има контрол, както едната - на ПП-ДБ, на всичкото отгоре е разследвана", обяви зам.-председателят на партията Тошко Йорданов, припомняйки в типичния си гаменски стил управлението на правителството на Кирил Петков и утвърждавайки, че най-доброто нещо, което партията на Слави Трифонов е направила, е да събори това правителство. Самата групата на ИТН напусна залата, за да не участва в този гнусен фарс" и така депутатите на Слави Трифонов фактически избягаха от гласуването.
bajbor
на 19.09.2024 в 19:39:34 #1обяви зам.-председателят на партията Тошко Йорданов, припомняйки в типичния си гаменски стил управлението на правителството на Кирил Петков Гамен - невъзпитан уличен хлапак; уличник, хулиган Нюза, ще обидите човека с вашите епитети - да не ви спретне някое дело