Осигурено е финансирането на капиталовата програма на Държавна агенция "Държавен резерв и военновременни запаси", съобщиха от Министерския съвет.

ЕК одобри програмата ни в земеделието до 2021 г.

ЕК одобри програмата ни в земеделието до 2021 г.

Производителите на плодове и зеленчуци могат да ползват европейски пари

Министрите от третия кабинет "Борисов" одобриха допълнителни разходи по бюджета на Държавната агенция "Държавен резерв и военновременни запаси" за 2018 г. в размер на 108 млн. лв.

Парите са за изпълнение на дейности, предвидени в Инвестиционната програма 2018-2022 г. на държавната агенция. Те ще бъдат използвани за реконструкция, основен, текущ и авариен ремонт на предоставени й бази, предназначени за съхранение на горива, зърнени храни, медицински и индустриални запаси.

С 2,91 млрд. лева ще се финансират земеделски програми през 2018 г.

На същото заседание членовете на правителството утвърдиха годишните разчети на парите от Европейския съюз на Държавен фонд "Земеделие" за 2018 г.

Планирани са общо 2,91 млрд. лева за финансиране на директните плащания на площ, пазарните мерки, Програмата за развитие на селските райони и Програмата за морско дело и рибарство. От тях 2 636 703 700 лв. са за сметка на ЕС и 275 890 800 лева - от националния бюджет.

857,9 млн. лв. са предвидени за развитие на селските райони. Основно плащанията ще се насочени по мярка 4 "Инвестиции в материални активи", мярка 6 "Развитие на стопанството и стопанската дейност", мярка 7 "Основни услуги и обновяване на селата в селските райони" и мярка 19 ЛИДЕР.

По линия на директните плащания са заложени 319,8 млн. лв. Те обхващат направленията агроекология и климат, биологично земеделие и Натура 2000.

1 551,4 млн. лв. са определени по схемата за единно плащане на площ, както и за обвързани с производството плащания за животни, плодове, зеленчуци и други.

По Програмата за морско дело и рибарство 2014-2020 г. са разчетени 38,3 млн. лв. по различни мерки. Едната е "Добавена стойност, качество на продуктите и използване на нежелания улов", другата - "Инвестиции за подобрение на инфраструктурата в рибарските пристанища". Третата мярка е "Продуктивни инвестиции в аквакултура". Четвъртата мярка е "Изпълнение на стратегиите за ВОМР". Петата - "Преработване на продуктите от риболов и аквакултури".

145,2 млн. лв. са предвидени за пазарни мерки, включително и за Националната програма по пчеларство, схема "Училищен плод", схема "Училищно мляко". Заедно с тях са и Националната програма за подпомагане на лозаро-винарския сектор, преструктуриране на лозовите масиви, промоционални програми, възстановявания при износ и други схеми.