Над 1 милион пространствени кубични метра (пр. куб. м.) дърва за огрев са определени за директни продажби на физически лица по списъци от кметства за 2021 г., съобщи Министерство на земеделието, храните и горите.

От тях 365 000 пр. куб. м са предвидени за продажба като стояща дървесина, а останалото количество от 675 000 пр. куб. м., като добити от горски склад. Тазгодишното количество е над отчетеното за предходната година, с което се гарантира задоволяване търсенето на пазара.

Вече има цели общини като Габрово и Севлиево, които са газифицирани, поради което употребата на дърва намалява. В други общини като Гоце Делчев, Своге голяма част от домакинствата са преминали на пелети чрез изгаряне с модерни и ефективни котли, което сериозно намалява емисиите на фини прахови частици. Близо 47% са добитите дърва за огрев от склад, а едва 17% са количества от стояща дървесина. Отчита се изоставане при добива на дървата, който се организира от страна на купувача.

По данни на държавните горски предприятия, в края на месец август, са предоставени чрез директни продажби на физически лица общо 380 000 пр. куб. м. дърва за огрев, с което до момента са задоволени потребностите на 53 460 домакинства. В 12 от общо 162 стопанства на територията на страната или в 15 общини, дървата се предоставят изцяло от общинските гори.

Цените на дървата са сходни с миналогодишните. Най-търгуваните широколистни дърва се предлагат за лична употреба на горски склад на цени между 37 лева и 48 лева за пр. куб. м. без ДДС. Иглолистните дърва варират между 24 лева и 36 лева без ДДС за различните териториални поделения и се определят от специфичните условия на района, отдалечеността на сечището от населеното място и разходите за добив. Продажната цена на добивани от самите лица за собствени нужди дърва, е в границите от 5 лева до 22 лева за иглолистни дърва без ДДС за пр. куб. м. и от 12 лева до 28 лева без ДДС за пространствен кубичен метър за широколистните дърва.

В посочените цени не са включени разходите за транспорт, товарене и разтоварване. Тези дейности се заплащат от купувачите и обикновено се извършват от частни физически или юридически лица, притежаващи собствени транспортни средства, като стойността на предлаганата от тях услуга допълнително оскъпява крайната цена на дървата.