Държавният глава не е извършил държавна измяна, нито сериозно е нарушил Конституцията. Основният закон е категоричен, че няма как Народното събрание да разследва държавния глава.

Около това мнение се обединиха бившият конституционен съдия и политик от СДС Георги Марков и социологът Кънчо Стойчев в сутрешния блок на Нова телевизия.

По думите на Марков, това, което може да направи парламентът, е, ако една четвърт от депутатите преценят, че президентът е извършил държавна измяна или е нарушил Конституцията, като нарушението трябва да е съществено, внасят въпроса за обсъждане в пленарна зала. И после ако две трети от народните представители приемат едно такова обвинение, могат да го внесат в Конституционния съд. 161 депутати, или две трети, трябва да поискат пред Конституционния съд да бъде отстранен президента. В края на краищата КС решава дали да прекрати предсрочно мандата на президента.

Според Кънчо Стойчев обаче проблемът с действията на държавния глава не е юридически, а политически. Проблемът е, че неговите действия подкопавали единството на институциите и не работят за успешната координация между тях.

Това е така, защото в момента българската държава под напора на българското общество в светлината на събитията през късната зима на 2013 г. се опитвала да реши проблема с ЕРП-тата, за чиято дейност има сериозно подозрение. И докато българското правителство се опитва да решава този проблем, изведнъж президентът без координация с правителството се среща с шеф на ЕВН, коментира Стойчев.

Според социолога президентът не отговаря нито за чуждите инвестиции, нито за електроразпределението и не му било работа да се среща с шефове на фирми. За разлика от премиера Пламен Орешарски, на когото това му били част от задълженията.

Стойчев направи уговорката, че се опитва да не отправя преки упреци към президента, защото това все пак е държавният глава на България, но възниквали съмнения за някакъв вид задкулисие при този казус. Призова Плевнелиев да се яви пред депутатите и да обясни.

"Държавният глава може да спи спокойно, защото в този парламент 161 депутати, които да повдигнат обвинение пред КС, няма. В момента има тенденция на управляващите да ограничават президентските правомощия със закон", коментира пък Георги Марков