Министерството на регионалното развитие и Министерството на околната среда и водите не спират да работят по проблема, който тази година е много остър - за безводието и климатичните промени. Това заяви служебният министър на регионалното развитие и благоустройство Виолета Коритарова, предаде БТА.
Заради водния режим в редица населени места в страната и по разпореждане на служебния премиер Димитър Главчев днес се проведе среща между Виолета Коритарова, служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров, кметът и областният управител на Плевен и кметовете на Шумен и Търговище.
По думите на Коритарова на срещата са обсъдени краткосрочни, дългосрочни и средносрочни мерки, като всички присъстващи са изразили съгласие, че една от мерките, която е безалтернативна, е изграждането на язовир "Черни Осъм" .
Но понеже това е мярка, която ще бъде изпълнена за не по-кратък период от 10 години, не могат да бъдат пренебрегнати и краткосрочните мерки, уточни още Виолета Коритарова, като добави, че за Плевен краткосрочната мярка е довеждащ водопровод за оросяване на водоснабдителна група "Биволаре". Не се гарантира 100% водоснабдяване, но ще подобри ситуацията в града и региона, уточни регионалният министър.
Освен това е решено кметовете и МРРБ да започнат активна работа по подмяна на вътрешната водопреносната мрежа, за да се намали загубата на вода, която е над 60% при конкретните места, обясни още Виолета Коритарова.
МРРБ и МОСВ ще следят обемите на язовирите, за да може да се регулира водоподаването.
Петър Димитров коментира, че в момента сме свидетели на ясно изразена суша в България и Европа, както и на апокалиптичните събития през последните няколко години в Централна и Западна Европа. Според него е чиста случайност, че това се е случило и в България.
По думите му на срещата е постигнато съгласие около необходимостта от така наречената Система Дунав. Освен това е необходимо да се възстанови ползването на хидромелиоративните системи, които в миналото са били широко развити, но сега не са поддържани.
Екоминистърът подчерта, че тази година се наблюдава намаляване на речни отток с 72% средно за страната, измерен при устието, в със сравнението през 2023 година, която също беше определена като суха година. Това намаляване е най-ярко изразено в Дунавската равнина - с 82%.
Река Черни осъм е добър водоизточник, който предлага достатъчно количество вода средногодишно, но тъй като не е изградено съоръжение за улавяното на тези води те не могат да се ползват, включително когато е пролетното пълноводие поради липсата на пречиствателно съоръжение и поради голямото количество вода, тя се замътва, обясни Петър Димитров.
Регионалният министър допълни, че тя и Петър Димитров ще представят пред МС мерките и тяхното остойностяване, като най-много средства ще бъдат необходими за изграждане на язовир "Черни Осъм". За краткосрочните мерки финансирането ще бъде осигурено от инвестиционната програма на общините, за да може в рамките на до една година те да бъдат реализирани и да има подобрение в питейно-битовото водоснабдяване на Плевен и Шумен.
Освен това двамата министри са имали и разговор за безводието с кмета на Кочериново и с областния управител на Кюстендил и отново са взети решения за краткосрочни мерки, като Виолета Коритарова допълни, че МРРБ не спира да провежда срещи с кметовете на населените места, където има воден режим.
Министърът на околната среда обяви, че другата седмица ще свика заседание на Висшия консултативен съвет по водите, където ще се обсъдят проблемите с безводието.
Кметът на Плевен Валентин Христов каза, че проблемът с водата се задълбочава и той е потърсил помощ от двете министерства, понеже това не може да бъде решено само с възможностите на Плевен.
Христов припомни, че проблемите с водата в областния град са от години и Плевен не е единственият, в който има воден режим. Той беше категоричен, че единственото дългосрочно решение е изграждането на язовир "Черни Осъм".
Започната е промяна на Вик мрежа, като при остойностяване на проектите, за тази подмяна кметът отново ще потърси съдействие от държавата, понеже средствата на Плевен не са достатъчни.
В градовете Търговище и Шумен няма режим на водата в някои населени места в двете области има и там средствата ще бъдат насочени главно за подмяна на водопроводи и за вътрешна водопроводна мрежа, за да се намалят загубите на вода.
Legalen
на 07.11.2024 в 23:28:56 #1Изненада! Учудване, едва ли не шок! При толкова важни и стратегически вьпроси, някой и то на най-високо ниво се занимава с водоснабжяван. Ами липсва редовно правителство, а кога ще подхванем сьдебната реформа, а кога ще запретнем рькавите и ще преборим корупцията? Украйна чака, темата с ценностите още не е сне а от дневния ред…Приоритети, приоритети!