Промени в Закона за обществените поръчки и Закона за културното наследство искат археолози, историци, културолози.

Според тях еврофондовете се дават в ръцете на варвари, които поставят пореден удар върху археологическото ни наследство.

Пример за това бил проектът Яйлата, античната врата на Добруджа. Според документите, с които разполагат, първоначалната амбиция на кмета на Каварна Цонко Цонев през 2009 г. е била крепостта да се възстанови със зъбери и кули до хипотетичната височина от 13 метра, а кулите да бъдат покрити с червени ПВЦ покриви, информира Владо Куманов, художник.

Министерството на културата (МК) одобрява проекта, след като се намалява височината до 5,9 метра.

Недоволните от проекта са се допитали до редица международни експерти. Общата реакция за проекта в този му вид е, че той не само няма да направи обекта привлекателен, но и ще го обезсмисли изобщо като обект с автентична историческа стойност, заяви Владо Куманов.

Той се опасява, че е повишен рискът от срутване на част от територията на крепостта, тъй като част от обекта е на носеща скала.

Укрепването на скалния храм бе осъществено изключително непрофесионално въз основа на одобрената от МК най-проста рисунка, нямаща нищо общо с елементарните изисквания на инженерната практика. Грубата укрепваща желязна конструкция доминира и скрива паметника", обясни Куманов.

Съвършено некоректно контрастиращи и немарливо изпълнени са тъмните фуги лепила смес, с която са укрепени скалните пукнатини, а съвременните световни принципи на реставрацията на каквото и да било изискват намесата в оригинала да е неизбежна, каза той. Според него използван е варовик с неподходящи характеристики.

Инициаторите са сигнализирали редици институции, включително и ЕК. В резултат, за 5 седмици тази година обектът е замразен, но по думите на Владо Куманов кметът на Каварна не се е съобразил с това. Културните експерти настояват още проектът Яйлата, който се реализира по ОП „Регионално развитие" да е последният осъществен по този  начин.