За пръв път в България навръх Великден 2016 година в центъра на София имаше заря. Гражданската представа за тържество била предложена за отбелязване на най-светлия християнски празник от архимандрит Дионисий, който така и не успя да стане епископ, след като негови снимки от участието му в масонски ритуали станаха публично достояние.

Настоящият председател на най-големия български православен храм - патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски" сам се похвали, че идеята за зарята на Великден била негова. (Припомняме, идеята за въвеждане на платена такса за чуждите туристически групи, която бе отменена от Светия Синод, също бе негова - б.р.).

Таксата за "Св. Александър Невски" не била съгласувана със Светия Синод

Таксата за "Св. Александър Невски" не била съгласувана със Светия Синод

Решението било на архимандрит Дионисий

"До последно не се знаеше дали ще има кой да финансира идеята, но на Велики четвъртък мой приятел потвърди, че ще поеме разходите. Цялата заря струваше около 2000 лева, заяви предстоятелят на храм "Св. Александър Невски” архимандрит Дионисий пред bTV в отговор на отправените критики, че зарята в нощта на Възкресение, изстреляна над "Св. Александър Невски” не е била уместна.

По думите му, председателят на Светия Синод - българският патриарх Неофит, е знаел за идеята за заря и гвардейски почести и я е одобрил.

Мислите ли, че може Негово светейшество да участва в мероприятие и да не е известен за детайлите”, запита реторично Дионисий.

Предстоятелят на храм "Св. Александър Невски” не приема обвиненията, че зарята и гвардейските почести не са били подходящи за отбелязването на Христовото възкресение.

„Смисълът на целия пост е в смирението, особено Страстната седмица. Моментът на възкресението Христово е моментът, в който почти се сливане с вечността”, заяви архимандрит Дионисий.

По думите на архимандрита доскоро и благодатният огън не е бил познат у нас, но вече „го посрещаме и ще продължим да го правим, дори на някого да не му харесва”.

Той изтъкна, че подобни практики съществуват в целия православен свят.

„Вчера обсъждахме това и с Негово светейшество, когато той ми каза, че това е типично за нас хората да отричаме всеки прогрес, включително и на тази светлина”, заяви архимандрит Дионисий. „След петвековно робство, схизма, комунизъм и разкол, мисля, че е време да опознаем и тази традиция”, допълни той без да уточни къде зарята е традиция навръх Великден.

Според Дионисий досега на патриаршеския храм „Св. Александър Невски” му е липсвала финансова дисциплина.

Припомняме, един от най-големите дарители за ремонта на храм "Св. Ал. Невски" е дядо Добри.