Най-голямото естествено сладководно езеро в България - Бургаското, ще се сдобие с 12 000 риби от вида бял амур в края на май месец. Зарибяването с четирите тона бял амур е с цел редуциране на бурното развитие на водната растителност, което затруднява живота в езерото.

Вече има избран изпълнител, който ще извърши доставката на рибите, транспорт със специализиран превоз за жива риба, зарибяване на езерото след задължително спазване на необходимите условия за този вид дейност.

В момента върви съгласуване с Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА) за точната дата и протичането на цялостния процес по зарибяване на езерото. Едно от най-важните изисквания е рибата да е с местен произход от български развъдник, за да може да се адаптира по-лесно. Производителят трябва да представи документ, че рибата е от български развъдник и задължителния ветеринарно-медицински сертификат.

Използването на бял амур за борба с водната растителност или т. нар. биологичен метод е избран като най-подходящата алтернатива за езерото Вая от ИАРА, Асоциацията на природозащитните организации, ловно-рибарските дружества и клубовете по спортен риболов и Института по рибарство в Пловдив.

Пред пръскане с химични препарати и механично косене на езерото компетентните органи се спряха на най-ефикасния и природосъобразен метод, който предвижда етсествено намаляване на водната растителност във водоема чрез използването на бял амур, който се храни с нея.

За да има пълноценен ефект зарибяването трябва да се извършва в продължение на 5 години с екземпляри с размери над 300 г. Езерото Вая е уникален природен обект, обитаван от много видове защитени птици и затова не предполага използването на химикали и машини.

Биологичният метод изисква по-малко разходи и е с най-добър потенциал за дългосрочно управление на водната растителност. Най-ефикасен за борба с водната растителност е белият амур. Той се използва широко за контрол на растителността в канали, язовири, рибовъдни басейни и др. водоеми.

Белият амур е бързорастящ вид, който в язовирите може да надхвърли тегло от 30-35 кг. и дължина над 1.20 м., а консумираните количества са от 50-60 % до около 2-3 пъти надвишаващи собственото му тегло.

В момента на еко зона Вая е поставена охрана и видеонаблюдение. Допълнителен охранителен екип с лодка на ИАРА ще осигурява ежедневен контрол срещу бракониерски набези. Уловът в езерото е разрешен само за любители рибари - въдичари, но след изтичане на забраната за риболов през май. Изрично забранен е уловът с мрежи във водоема.

Растителността в езерата е полезна, когато покрива около 15-20 % от площта на водоемите. Тя представлява хранителен ресурс, среда за обитаване на рибите и източник на кислород във водата.

Когато растителността нарастне започва да се конкурира с фитопланктона, който е част от хранителната верига на рибите, ограничава мястото за движение на рибите, намалява водната площ и е причината за възникване на замори при рибите.

Вая е най-богатото на сладководна риба езеро в страната и преди години се е ползвало за промишлен риболов.