
Макар да не са предвидени официални прояви, очаква се в Далас, където бе убит 35-ият американски президент, да се стекат множество американци, посочва ИТАР-ТАСС.
Повечето граждани на САЩ продължават да са убедени, че Кенеди е станал жертва на заговор. Това показват резултатите от проучване на телевизия Court TV, специализирана в отразяването на нашумели съдебни процеси. 69% от запитаните смятат, че Лий Харви Осуалд не е действал сам.
Две трети смятат, че американското правителство е укрило от обществото част от информацията по разследването на “престъплението на ХХ век”, извършено в Далас. 57% заявяват, че това събитие е повлияло на техния живот.
Събитията от преди 40 години все още вълнуват американците, но в същото време мнозинството от тях не са съгласни да продължава ровенето по делото. 52% от анкетираните са се обявили против възобновяването на разследването.
В представите на американците Джон Кенеди остава легендарна фигурна. Според изследване на "Галъп" той е един от най-великите президенти в историята на САЩ наред с Ейбрахам Линкълн. На второ място е Роналд Рейгън.
Настоящият президент Джордж Буш също почете паметта на своя бележит предшественик. В специална декларация, Буш определи Кенеди като човек, притежаващ таланта да заразява другите със своя идеализъм и да пробужда чувството за дълг. Америка помни Джон Кенеди и се гордее с него, заяви Буш.
Руските информационни агенции припомнят, че през октомври 1959 година с туристическа виза в Москва пристига бъдещият убиец на Кенеди.
19-годишният Осуалд току-що е напуснал морската пехота и незабавно се обръща към Върховния съд с молба да му бъде предоставено убежище. “Аз съм комунист и работник. Живях в декадентско капиталистическо общество, където работниците са роби”, написал той в аргументите си.
Осуалд прекарва в СССР две години, но комунистите така и не го приели като свой. (Според една от версиите той е изкарал обучение в КГБ, което му наредило да извърши убийството).