Руският секретар на Съвета за сигурност Сергей Шойгу каза в четвъртък, че Западът трябва да приеме, че Русия печели войната в Украйна и да започне преговори за край на конфликта.

Продължилата вече две години и половина война навлиза в това, което според някои анализатори може да бъде последната й фаза, след като силите на Москва напреднаха от август с най-бързото си темпо от първите седмици на конфликта и Доналд Тръмп беше избран за 47-ия президент на САЩ.

Тръмп каза по време на предизборната си кампания, че може да договори мир в Украйна в рамките на 24 часа, ако бъде избран, но даде малко подробности за това как ще сложи край на най-голямата сухопътна война в Европа след Втората световна война.

Шойгу, който беше министър на отбраната от 2012-2024 г., преди Путин да го премести в Съвета за сигурност през май, каза, че Западът се е опитал да използва Украйна, за да нанесе стратегическо поражение на Русия, но че планът се е провалил.

WP: Планът на Тръмп за край на войната – дава Крим и Донбас на Путин

WP: Планът на Тръмп за край на войната – дава Крим и Донбас на Путин

Хвалбите на фаворита на републиканците за президент всъщност крият отказ от територии за Киев и според експерти, това е много лоша сделка

"Сега, когато ситуацията в театъра на военните действия не е в полза на режима в Киев, Западът е изправен пред избор - да продължи да го финансира и да унищожава украинското население или да признае сегашните реалности и да започне преговори", каза Шойгу.

Шойгу каза на среща на служители по сигурността от Общността на независимите държави в Москва, че Русия гледа на украинското ръководство като на "терорист", контролиран от външни сили.

Кремъл реагира предпазливо в сряда, след като Тръмп беше избран за президент на САЩ, заявявайки, че САЩ все още са неприятелска държава и че само времето ще покаже дали реториката на Тръмп за прекратяване на войната в Украйна ще се превърне в реалност.

По-рано тази година Путин заяви, че е готов да спре войната с договорено прекратяване на огъня, което признава текущите линии на бойното поле, но е готов да продължи да се бие, ако Киев и Западът не отговорят.

Зеленски не вижда нужда от "примитивните" идеи на Тръмп за Украйна

Зеленски не вижда нужда от "примитивните" идеи на Тръмп за Украйна

Украйна няма да откаже от собствените си територии, категоричен е той

Западът и Украйна описват нахлуването от 2022 г. като заграбване на земя в имперски стил от Путин, а украинският президент Володимир Зеленски представи "план за победа", изискващ допълнителна подкрепа от Запада, за да го победи.

Конфликтът в Източна Украйна започна през 2014 г., след като президентът Виктор Янукович отказа да подпише споразумение за европейска интеграция, след което започнаха масови протести, които в крайна сметка доведоха до бягството му, анексирането на Крим и боевете в Донбас, а през февруари 2022 г. до пълномащабна руска инвазия на Украйна.

Идея, предложена в преходния офис на Тръмп и подробно описана от трима души, близки до новоизбрания президент, включва Киев да обещае да не се присъединява към НАТО поне 20 години. В замяна САЩ ще продължат да снабдяват страната с оръжия, за да възпрат бъдеща руска атака.

Сега Тръмп трябва да реши как да прекрати войната в Украйна

Сега Тръмп трябва да реши как да прекрати войната в Украйна

Украйна може да бъде принудена да обещае да не влиза в НАТО поне 20 години