Аржентина стана първият полуфиналист на Световното първенство по баскетбол, което се провежда в Китай. В първия мач в Топ 8 южноамериканците се наложиха над винаги претендиращия за медали тим на Сърбия с 97-87 (25-23, 29-26, 14-18, 29-20). Победителите водеха в резултата и играта през целия двубой, като само за кратки моменти допуснаха изоставане с 1-2 точки.

Днес и утре са четвъртфиналите на Световното първенство по баскетбол в Китай

Аржентина и Сърбия откриват битките в Топ 8 от 14:00 часа

Аржентинците започнаха силно и поведоха с 12-4. Сърбите успяха да се съвземат и намалиха до края на първата четвърт на 2 точки разлика - 23-25.

Победителите залагаха много на стрелбата от тройка и само през първото полувреме те имаха отбелязани от далече 27 точки от 16 опита. Въпреки това авансът след 20 минути игра беше незначителен - 54-49.

"Гаучосите" продължаваха постоянно да са напред в резултата, но техните се държаха минимално изоставане и чакаха серизозни грешки на съперника. Преди последните 10 минути авансът на Аржентина беше сведен до 1 точка - 68-67.

Снимка 442113

Марко Гудурич даде краткосрочна преднина за Сърбия с тройка в началото на последната четвърт. Тогава последваха най-силните минути за победители и те успяха да се откъснат с 87-76.

В края Сърбия имаше някаква надежда след серия от 5 точки,но фантастичните Кампацо и Дек увеличиха преднината на 10 точки при оставащи 48 секунди. Европейците прекалено залагаха на стрелба от тройката, но топката упорито не влизаше в коша.

Аржентинците завършиха с 44.4% от тройката. Те вкараха общо 36 точки отдалече при 27 опита. Сърбите останаха с 28.6% - 24 точки от 28 опита. В стрелбата от две точки победителите имат превъзходство от 60% на 51.3%. Наказателните удар са 13 от 17 за победителите, които направиха общо 25 фаула. Сърбите вкараха от линията 23 пъти от 28 опита. Те се отчетоха с 22 фаула.

Ветеранът Луис Скола завърши с 20 точки, а Кампацо се отчете с "дабъл-дабъл" 18 точки и 12 асистенции.

Богдан Богданович реализира 21 за Сърбия, докато Неманя Биелица вкара 18 точки, а Никола Йокич -16 точки.

Снимка 442114

Така Аржентина даде сериозна заявка за световна титла и ще чака своя съперник от утрешния сблъсък САЩ - Франция. Сърбия ще се надява американците да победят французите и австралийците - чехите. Тогава западните ни съседи биха си осигурили директна олимпийска квота с пето място.

За сега за Токио са сигурни: Япония, САЩ, Аржентина, Австралия, Нигерия и Иран. Двата най-добри европейски отбора от Мондиала ще се присъединят към участниците. Последните 4 квоти ще бъдат извоювани в междуконтинентални квалификации, в които ще участват 24 тима.