България и Израел могат да си сътрудничат в сферите на изкуствения интелект, киберсигурността и дълбокотехнологичните иновации. Това стана ясно на среща между министъра на иновациите и растежа Александър Пулев и израелския му колега Офир Акунис в парламента - Кнесет, в Йерусалим.

По време на разговорите бе обсъдено и подписването на меморандум за защита на инвестициите и подкрепа на инициативи за иновации, космически технологии и изкуствен интелект, с цел да се затвърдят двустранните икономически отношения между двете страни.

За заздравяване на сътрудничеството в областта на науката и размяна на студенти изрази желание Офир Акунис. На свой ред министър Пулев изтъкна, че България е в топ 3 на всяко международно състезание по математика, физика и компютърни науки.

Той запозна израелският си колега с първия по рода си Институт за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии в Източна Европа - INSAIT.

България щяла да става световен IT център

България щяла да става световен IT център

Държавата ще финансира института с 100 милиона долара

Пулев посочи, че преди две седмици в Института лекция е изнесъл проф. Еран Яхав (преподавател в Технион), който е и член в Надзорния съвет на INSAIT. Българският министър на иновациите сподели още, че от Института работят и с носителя на нобелова награда за химия и двигател на израелската стартъп революция проф. Дан Шехтман.

България може да се превърне в регионален хъб за потока на дигитална информация от Азия, като страната ни е ключова за нейния пренос, заяви Пулев.

"С правителството на САЩ подписахме декларация, която цели да подобри качеството на дигиталната инфраструктура в България с фокус върху киберсигурността. На ниво държави там сме се обединили около една обща ключова позиция във връзка с 5G сигурността", посочи още той. Министърът подчерта, че България има нужда от надежден стратегически партньор, който да подкрепи инициативата за предстоящо развитие на кабелната система за пренос на данни в Черно море.