България не обръща внимание на проблема със земетресенията и не е подготвена. Това заяви пред БНР инж. Димитър Куманов от Камарата на инженерите от инвестиционното проектиране.
Ще ни удари някое земетресение, въртят се около нас, предупреди той.
Инж. Куманов посочи, че нямаме предварително подготвени екипи от подготвени и оборудвани доброволци, които сега да заминат на помощ в Хърватия. Такива по негови думи се сформират с обявления на Камарата на инженерите.
По негови думи страната ни е брала "страшен срам в Албания". В Албания бяхме като бедните роднини, разказа инженерът и даде пример с екипировката на турските и македонските екипи. Преимущество на нашите специалисти обаче бил по-големият опит.
Спасителните екипи, много ясно се видя в Албания, е крайно желателно да имат по един експерт, който е конструктор на сгради и разбира от повредени сгради, обясни експертът и поясни, че това лице може да съветва къде да се рови, кой елемент след кой трябва да се премахва, за да не се предизвиква допълнително срутване.
Специалистът изтъкна, че във всички съседни държави има сеизмични центрове със специално оборудвани платформи за симулации. Според него са необходими 25 милиона за оборудването на такъв център у нас, който в момента обаче бил само "на хартия".
Правила, инструкции, процедури за реакция при земетресения - още от земетресението в Перник камарата настоява за това, но то не се случва, подчерта Куманов.
По негови думи обучението на доброволците трябва да включва и психологическа подготовка да се срещат с човешките трагедии.
поп Кръстю
на 31.12.2020 в 13:25:53 #2Цитат от сеизмолог: "София си е земетръсна зона. И Витошкият разлом е активен, и другите разломи, които са по дъното на Софийската котловина и са затрупани от тези седименти. Смята се, че най-опасна е южната периферия на града, където се допират Витоша и котловината, но са наблюдавани и трусове на север, към границата със Стара планина. Първите данни за софийско земетресение са от 1450 г. Историците споменават, че тогава силно е пострадала църквата "Св. София". През 1557 г. друго почти разрушава църквата "Св. Марина", която се е намирала в двора на днешната патриаршия. На 23 април 1818 г. удря трус с магнитуд над 6. Най-силното добре документирано е на 18 септември 1858 г. и после на 18 октомври 1917 г., което е с магнитуд 5,5 и е точно по поречието на Владайската река. Последното пък бе на 15 ноември 2008 г." П.п.това, което знам със сигурност е, че София и гражданска защита бяха по-подготвени едно време за реакция, сега се опасявам, че ще настъпи хаос. Да не говорим строителството на сгради между 1990 и 2000 колко нескопосано е... Дано не се налага скоро да разбираме и да ни се разминава с множество слаби трусове.
nsmilitia
на 31.12.2020 в 12:39:51 #1Готовността ни към Цунами вълна как е?