Европейският съюз решително подкрепя Украйна във войната й за териториална цялост срещу руската агресия, в това число и със значителна финансова подкрепа - 7,2 млрд. евро през 2022 година и нови 18 млрд., които ще бъдат предоставени на Киев през тази година. Същевременно Москва води тотална дезинформационна и хибридна война, в светлината на което е изключително важно България да се присъедини към ядрото на Европа - еврозоната.
Това заяви заместник-председателят на ЕК Валдис Домбровскис, който бе гост на конференцията "България по пътя към еврото", в която участваха и президентът Румен Радев, премиерът Гълъб Донев, вицепремиерът с ресор еврофондове Атанас Пеканов, финансовият министър Росица Велкова, представители на бизнеса, синдикати, икономисти и др.
Половината от речта си Домбровскис посвети не на България и пътя й към еврото, а на Украйна, като поводът е годишнината от началото на конфликта.
"Украинците се борят не само за своята страна, а за цяла Европа. Украйна ще спечели тази война, Европа ще победи, целият демократичен свят ще надделее. Трябва да спрем Русия сега", категоричен бе той.
А относно България: "Сега, в центъра на тези геополитически сътресения България се готви да се присъедини към ядрото на Европа - еврозоната. Става въпрос за много повече замяна на лева с евро, а преди всичко става въпрос да се влезе в сърцевината на европейския проект. Това означава задълбочаване на интеграцията на страната към ЕС и демократичния свят. От жизненоважно значение е България да не се разколебава по европейския си път."
По думите на представителят на ЕК еврото вече далеч не е само една валута, а символ на "силата, единството и солидарността на Европа" и "скала на стабилност".
България ще има значителни ползи от приемането на еврото, сред които намаляване на лихвените проценти, привличането на повече чуждестранни инвеститори, повишаване на доходите и т.н., посочи още той. Но същевременно страната ни следва да отговори на няколко критерия - ценова стабилност, стабилност на публичните финанси и конвергенция на дългосрочните лихвени проценти.
"Според нас България ще изпълни критериите за конвергенция на лихвените проценти, стабилността на валутния курс и стабилността на публичните финанси. По отношение на публичните финанси България има едни от най-добрите показатели в ЕС. Но е важно бюджетният дефицит да стои под 3%. Главният проблем е критерият за ценова стабилност. В момента ситуацията е много сложна, инфлацията във връзка с руската агресия е голям проблем", изтъкна основният препъникамък - високата инфлация, Валдис Домбровскис.
beyonder-realm
на 24.02.2023 в 22:10:32 #5И не само еврото, трябва и прием на българите в чужбина и на изгонването на руснаците и русофилите от България
Legalen
на 24.02.2023 в 18:58:35 #4Бьлгария в Еврозоната! Бариера, щит срещу хибридната война на Русия! Звучи патетично! И убедително! И вече не се чудя защо Европа се намира в модус неконтролирано падане!!! Това е вторият човек в ЕК след фон дер Лайн а по безсмислици е даже пред нея. Та може ли да объясни този комисар как Еврото ще спре хибридната война? Жалко ми е, мислех че поне в Комисията има някой що годе на ниво.А какво ли прави нашата Мария Габриел? Откакто дигитализира ЕС и най—вече родината си, нищо се не чува от нея…
pallini
на 24.02.2023 в 18:02:00 #3Преди малко влязох за минута при възрастната ми майка, която гледа 24/7 БГ ТВ и случайно чух гласа на другарката с големите устни и нейната събеседничка, младо момиче. Като чух какви ги разправяше за ползите от еврото, излязох. Щели да намалеят таксите за транзакциите на кака Пена от Куртово Конаре, която тя прави всеки Божи ден. Сега са 0.46 Евро на транзакция, независимо от сумата до разумните граници на банката. Колко ще паднат? И кака Пена ще съумеее да си планира бюджета със закупуването на фючъри за нефт от Таджикистан с икономисаните средства. Щели да намалеят лихвите по кредитите. Толкова ли необразовани са хората та не знаят какво значи еурибор, годишен, месечен или 6 месечен. До сега и в Германия и в Албания лихвите по заемите на банките, които се финансират от ЦЕБ са едни и същи и разликите във лихвите зависят от алчността на собствениците, които 99% не са български, когато си прибавят банковия маргинал. Например от 17.03.2023 6 м еурибир ще е , очаква се, да е 3,75%. На негова основа са повечето инвестиционни заеми, тези за бизнес. А, смятайте после колко ви сапунисва банката ви, чиито акции даже не се търгуват в БГ борсата. Тези млади хора предизвикват възхищение в мен как бързо успяват да разберат кой плаща музиката и какъв танц иска от тях. Ашкулсун! Ние бяхме много по-смотани. Но за моите акрани-пазете се и четете за обща култура. Иначе все едно хвърляте от н балкона пари на телефонни измамници.
pallini
на 24.02.2023 в 13:32:59 #2Икономиката е най-неточната наука, ако въобще може да се нарече така тази стъкмистика, основаваща се на статистики и история и несъстоятелно и невъзможно предвиждане на бъдещето. Ако тази ”наука” можеше да предвижда например как ще се развие борсата и колко ще поскъпнат или поевтинеят акциите, то всеки играещ на борсата щеше да е милионер и отгоре. Не е необходимо да си аналитик в някоя банка със заплата от 10 000 евро за да подвърдиш чистосърдечно следните факти. 1) след приемането на еврото, т.е. влизането в еврозоната, България солидарно става нетен платец и участва солидарно в изплащането на дълговете към централната банка. Това става с много хитро измислени механизми и най-много пострадат страни с нисък външен дълг. България, според данните на Евростат, е с най-нисък такъв от всички бивши соцстрани. 2) вземайки еврото като нова парична единица България губи възможността да балансира икономиката си посредством плаваща парична единица. Примера с Швеция и Дания. Техните валути, кроните им, имат стойност, която варира с 50% марж в двете посоки. Това може да се случи в рамките и на една години. Можете ли да си представите какво значи това за националните икономики? България има много ниско ниво на производителност и принадената стойност на износната продукция е голяма за единица продукт,по-скъпа от тази на развитите страни. Ако сме в еврозоната БГ износната продукция няма да е конкурентноспособна. Това ще доведе до безработица и нуждата от нови заеми, както в Гърция например, за да се издържа например, остаряващото население. 3) Никой икономист не може да даде обяснение на какво основание при влизането в зоната става така, че цените на всичко (например в Германия, защото деноминацията беше 1:2) цените останаха същите, но се смени само абревиатурата. От ДМ в Евро. Така ще стане и в БГ. Във Финландия за 3-4 месеца цифрата на цената се върна, но в Евро. Отношението беше 1:5,9. Но в тия страни има законно признат тристранен борд на ръководене на политиката на доходите/ Държава, работодатели и профсъюзи, които съгласувано успяха да смекчат падането от високо, докато в БГ това беше унищожено от МП с нестандартна полова ориентация Филип Димитров. Даже американските консултанти му казваха - не избивай кравите, те не са комунисти, но той по стар БГ обичай, когато шефа пърди, ти трябва да се насереш, За да засвителств преданност. А сега са се нач точили за властта още по-овълчени, млади и безскрупулни единици с характеристика на слугинаж. Накрая не е лошо да се помисли кой, от страничните участници, има полза от това да влезе БГ в зоната и защо такива страни с доказано умно население не са вътре - Дания, Швеция, а Англия, Исландия и Норвегия даже и не помислят за ЕС.
shtimpo
на 24.02.2023 в 12:31:12 #1“България трябва да си изхвърли въдицата, че да не вземе да хване някоя опасна риба”