Започна размножителния сезон 2021 с първите мътещи двойки във Врачански Балкан. Белоглавите лешояди загнездиха в Стара планина. Затова съобщи Дружество за защита на хищните птици.
На 10 различни места са били забелязани кацнали при гнездата си белоглави лешояди, като в поне 2 гнезда има мътещи птици. В района на гр. Враца, в други две гнездови територии са наблюдани съответно 1 и 2 двойки. В тези 3 гнезда още няма мътещи птици, съобщават от дружеството. Възможно е общият брой гнездещи двойки и да е повече, но към момента не могат да се наблюдават всички загнездили. В района на Източна Стара планина (Котел и Сливен) все още няма наблюдавани мътещи двойки, но подготовката на гнездата и копулации са в ход, добавят те.
Първи данни за загнездване в Кресна са от 5 февруари, когато е потвърдено че едната двойка белоглави лешояди е снесла. Може да се предположи, че във всички места за реинтродукция на белоглав лешояд в България. Кресна и Стара планина, ще има увеличение на двойките. Надеждата е тази година гнездещите двойки да достигнат общо около 45-50, а заедно с над 100-те двойки в Източни Родопи националната популация да надмине 150 двойки, добавят от Дружество за защита на хищните птици.
Източник: Дружество за защита на хищните птици
Размножителния сезон за белоглавите лешояди започва в края на есента и продължава докато малките напуснат гнездото, което става през юни до август. В началото на сезона, птиците формират двойки и изпълняват сложни акробатични брачни танци, които имат за цел затвърждаване на връзката между двете птици. Наблюдават се тандемно летене със сложна въздушна акробатика, взаимно пощене и строеж на гнездо, като мъжките най-често осигуряват по-голямата част от материалите за гнездото. Птиците гнездят на високи скали или планински колонии. След успешно копулиране, женската снася яйцата и ги мъти между януари и април, двойките обикновено се грижат за едно яйце, което инкубират около 55 дни. Двойката се грижи за малкото докато напусне гнездото, което се случва около 3 месеца след излюпването.